Hlavní obsah
Zástupce Vinařství Piálek&Jägr František Koudela s vítězným Chardonnay. Foto: Unie enologů

Nejlepším vínem březnového hodnocení soutěže Suchá vína online je Chardonnay z Vinařství Piálek&Jägr

Jedenáct vzorků vín ochutnali v první polovině března ve Valticích při svém hodnocení členové Unie enologů ČR. Do stovky exkluzivních suchých vín se tentokrát dostaly jen 3 vzorky. Nejvíce bodů získalo Chardonnay grand reserva No.6 z roku 2016 z Vinařství Piálek&Jägr.

Zástupce Vinařství Piálek&Jägr František Koudela s vítězným Chardonnay. Foto: Unie enologů
Nejlepším vínem březnového hodnocení soutěže Suchá vína online je Chardonnay z Vinařství Piálek&Jägr

Enologové posuzovali tentokrát deset bílých a jedno oranžové víno. Nejvíce je zaujalo Chardonnay grand reserva No.6 z roku 2016 z Vinařství Piálek&Jägr, které v hodnocení dosáhlo 88,89 bodů. Vítězné víno pochází ze znojemské vinařské podoblasti.

„Toto Chardonnay zrálo 20 měsíců na sudu a je velmi harmonické, vyvážené v chuti. Projevuje se v něm dobře spojená kyselina a výborná práce se sudem,“ hodnotí František Koudela, zástupce Vinařství Piálek&Jägr, a dodává, že ve vůni je víno plnější, ovocnější až bylinkové, se stopou dřeva, ale v nuancích, kdy je zachovaná odrůdovost.

„V dochuti je velmi dlouhé a předpokládá se, že ještě má potenciál, na to aby zrálo v lahvi,“ doplnil František Koudela. Chardonnay grand reserva se hodí výborně do gastronomie, k bílým masům, a pro toho, kdo neholduje červenému vínu, může být dobrou volbou i ke steaku, právě pro svou tříslovinu a výraznou stopu ze sudu.

Druhé letošní setkání členů Unie enologů ČR s hodnocením vín bylo již dvacátým za dobu existence Unie enologů. Celkem již posoudili 228 vín, z nichž 138 bylo zařazeno do žebříčku stovky nejlepších vín soutěže Suchá vína online.

Tato v České republice nejnáročnější soutěž hodnocení vín je založena na systému plovoucího výběru 100 nejlepších moravských a českých vín. U každého vína hodnotí komise složená z přítomných členů unie nejen senzorické vlastnosti, ale také jeho momentální kondici a chování vína v čase hodnocení z velké sklenice, kde vynikne vrstevnatost a potenciál vývoje včetně vhodnosti ke snoubení v gastronomii. Vína se bodují způsobem vylučující alibismus a všechna hodnocení se počítají do průměru.

Do výběru mohou být následně zařazena pouze vína, která dosáhnou 85 bodů. Platí také, že vína s vyšším bodovým hodnocením nahrazují v systému ta s hodnocením nižším.

„Posláním soutěže je návrat moravského vinařství ke komplexním suchým bílým i červeným vínům plně srovnatelným s velkými vína Evropy a celého světa,“ uvedl Mojmír Baroň, předseda Unie enologů ČR.

Unie enologů České republiky, z. s. byla založena v roce 2014 zakládající pěticí členů: Milošem Michlovským, Františkem Mádlem, Petrem Ptáčkem, Markem Petrjánošem a Mojmírem Baroňem. K dnešnímu dni má 42 členů.

Cílem Unie enologů je sdružovat enology působící v České republice, organizovat odborné semináře k podpoře výzkumu a vzdělávání svých členů v oblasti vinohradnictvím, enologie, vinařství, zajišťovat světu pro vinařskou a vinohradnickou veřejnost, podporovat spolupráci s ostatními vinařskými organizacemi.

Další informace na www.unieenologu.cz a www.suchavinaonline.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků