Hlavní obsah
Židlochovice, 15. července 1992 Foto: Jiří Smutný

Magda Vášáryová dnes slaví 70. narozeniny

Slovenská divadelní a filmová herečka, velvyslankyně Československa a Česka v Rakousku a Slovenska v Polsku, politička a pedagožka, se narodila 26. srpna 1948 v Banské Štiavnici. Dalo by se říct, že na co sáhla, to se jí dařilo (s výjimkou neúspěšné kandidatury na prezidentku Slovenské republiky).

Židlochovice, 15. července 1992 Foto: Jiří Smutný
Magda Vášáryová dnes slaví 70. narozeniny

Svoje původní herecké povolání zřejmě zdědila pro své starší sestře Emílii, rovněž herečce. Od roku 1971 do 1984 byla členkou Nové scény v Bratislavě, následne Slovenského národního divadla. Z divadla je známá z role Iriny (Čechov Tři sestry), Nina (Čechov Racek), Ofélie (Shakespeare Hamlet).

Pro film ji objevil Štefan Uher a výsledkem byl film Senzi mama, který vznikl v jejich 15 letech. Její skutečná filmová kariéra začala v roce 1967 filmem Markéta Lazarová. Pokračovaly filmy Zbehovia a pútnici, Na kometě, Deň slnovratu, Radúz a Mahulena, ...a pozdravuji vlaštovky, Postřižiny, Elektra, Slečna Julie. Má za sebou i řadu úspěšných televizních adaptací.

Magda Vášáryová studovala na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Hovoří šesti jazyky. Nikdy pro ni nebyl problém přeskočit na úplně jiný obor lidské činnosti. Takže když ji prezident Václav Havel požádal o zastupování státu v Rakousku, neváhala a post velvyslankyně přijala (viz snímek s rakouským prezidentem Thomasem Klestilem v Židlochovicích).

Dnes učí politologii a sociologii na pražské soukromé vysoké škole CEVRO Institut, zaměřené na ekonomiku, politologii a mezinárodní vztahy. Říká, že na politiku nenadává. Zatímco na divadle a ve filmu říká to, co jí někdo jiný napíše, v politice je sama sebou. A navíc může v Parlamentu uplatnit svůj školený hlas.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků