Hlavní obsah
I tyto půvabné barokní tanečnice v Luhačovicíh v neděli zatančí. Foto: Archív ZUŠ Štefánikova

Luhačovice zvou malé i velké návštěvníky na Barokní slavnost

Ojedinělý program připravilo na víkend 28. a 29. května do kulis lázeňského města Muzeum luhačovického Zálesí. Barokní slavnost v parku bude vyvrcholením doprovodných programů ke zdejší aktuální výstavě o hraběcí rodině Serényiových - Příběhy hraběcích lázní.

I tyto půvabné barokní tanečnice v Luhačovicíh v neděli zatančí. Foto: Archív ZUŠ Štefánikova
Luhačovice zvou malé i velké návštěvníky na Barokní slavnost

„Serényiové se usadili v Luhačovicích již na začátku 17. století a byli to velmi dobří hospodáři – vybudovali zde barokní zámek a hlavně lázně, jejichž léčivé prameny nesou dodnes jména členů tohoto šlechtického rodu – Vincentka, Aloiska, Ottovka…  Největší rozkvět zažili právě v období baroka, proto pořádáme právě Barokní slavnost,“ vysvětlila autorka výstavy i programu víkendové slavnosti Blanka Petráková.

Program Barokní slavnosti je rozdělen do dvou dnů a na dvě místa. Všechny akce, koncerty a představení mají volný vstup a jsou pro návštěvníky zdarma.

Sobotní Barokní slavnost je umístěna do Lázeňského parku. Bude zahájena v hale Vincentky v 15.00 hodin vernisáží výstavy prací studentů SUPŠ Uherské Hradiště s názvem Inspirace barokem

Na 16. hodinu je připraveno v parku u Jestřabí působivé představení pod širým nebem. Ensemble Damian přiveze do Luhačovic z Olomouce představení Torso, neobarokní operu o dvanácti scénách na texty P. Davida Kopeckého z roku 1728.

Program poté bude pokračovat opět v hale Vincentky od 19.30 hodin koncertem barokní hudby brněnského souboru Collegium Brunensis, působícího při Masarykově univerzitě.

Druhá část Barokní slavnosti je naplánována do Zámeckého parku na neděli 29. května. „A právě zde dostanou příležitost žáci základní umělecké školy představit, co se za uplynulý rok naučili o baroku. Připravili koncerty barokní hudby, taneční vystoupení, představení historických osobností, výtvarné kreace. Diváci například uvidí scénu, ve které poddaní přijdou zatančit šlechtě nebo předání mlýna novým nájemcům,“ slíbila pořadatelka.

Zámecký park se veřejnosti otevře v 18 hodin a bohatý program vyvrcholí ohňostrojem barokního typu ve 20.45 a ve 21 hodin Barokní slavnost ukončí závěrečné fanfáry.

Barokní slavnost se uskuteční za každého počasí – „mokrá“ varianta jen přesune sobotní operu z parku do Lázeňského divadla a nedělní program do prostor luhačovického zámku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků