Hlavní obsah
Helena Vondráčková. Foto: Iveta Vartová

Helena Vondráčková dnes slaví narozeniny, její hity zaznívají i v muzikálu Kvítek mandragory

Ve víru práce slaví v tyto dny dvaasedmdesáté narozeniny Helena Vondráčková. Jako každoročně připravila tradiční letos „narozeninový“ koncert, který proběhl 21. června v pražském v Hudebním divadle v Karlíně a který se odehrál v rámci turné Helena Dlouhá noc Live.

Helena Vondráčková. Foto: Iveta Vartová
Helena Vondráčková dnes slaví narozeniny, její hity zaznívají i v muzikálu Kvítek mandragory

Helena Vondráčková (*24. 6. 1947) patří mezi naše nejúspěšnější zpěvačky, dodnes nazpívala více než 1500 písniček. Začínala v polovině 60. let, kdy po vítězství v talentové soutěži Hledáme nové zpěváky nastoupila do angažmá v pražském divadle Rokoko. Jejím prvním hitem byla písnička Červená řeka.

Po třech letech z divadla odešla, aby byla součástí i v zahraničí slavného tria Golden Kids. To už měla na kontě plejádu hitů stejně jako Zlatého slavíka nebo první Zlatou desku Supraphonu. K velkým úspěchům patřilo i angažmá v pařížské Olympii nebo účast na festivalu Zlatý kohout v Riu de Janeiru.

Od roku 1971 se datuje její sólová dráha, která představuje stovky koncertů nejen doma a prakticky v celé Evropě, ale také v Jižní Americe, Japonsku, Kanadě nebo Austrálii. Dvakrát (2000, 2005) zpívala v proslulé koncertní síni Carnegie Hall v New Yorku. Úspěšná byla rovněž na mnoha písňových festivalech v zahraničí (například v roce 1977 získala v Sopotech Grand Prix), své písně točila v cizojazyčných verzích, ponejvíce v němčině a angličtině, řadu písniček nazpívala i v polštině. Několik písniček pro ni zkomponoval známý britský hitmaker Les Reed.

Z domácích autorů pro ni komponovali například Bohuslav Ondráček, Jindřich Brabec, Karel Svoboda nebo Vítězslav Hádl, z textařů to byli Zdeněk Rytíř, Zdeněk Borovec, Vladimír Poštulka nebo Jiřina Fikejzová.

Vedle několika filmových rolích na sebe výrazně upozornila také v divadelních muzikálech, například v Bídnících měla postavu Fantine, v Kočkách se proměnila v Grizabellu, v Hello, Dolly! hrála, zpívala a tančila titulní postavu, zatímco v hitmuzikálu Mamma Mia! má hlavní roli Donny.

Letos na jaře byl v pražském Divadle Broadway uveden nový muzikál Kvítek mandragory. V něm sice zpěvačka nevystupuje, zato je celý muzikál sestaven výhradně z jejích hitů.

Dnes je Helena Vondráčková považována za naši mezinárodně nejúspěšnější zpěvačku, která ve světě uspěla díky svému talentu a špičkové profesionalitě. A její další silné „zbraně“? Patří mezi ně taneční projev, step, umění hrát na několik hudebních nástrojů, jazykové schopnosti a v neposlední řadě také její šarm a originální kostýmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků