Hlavní obsah
Galerie výtvarného umění Ostrava, Dům umění na Jurečkově ulici. Foto: Josef Zajíc

Galerie výtvarného umění Ostrava vyhlásila soutěž pro profesionální i amatérské hudebníky

Soutěž o nejpůsobivější hudební skladbu inspirovanou výtvarným dílem vyhlásila Galerie výtvarného umění v Ostravě. Inspirací pro muzikanty bude malba českého surrealisty Josefa Istlera.

Galerie výtvarného umění Ostrava, Dům umění na Jurečkově ulici. Foto: Josef Zajíc
Galerie výtvarného umění Ostrava vyhlásila soutěž pro profesionální i amatérské hudebníky

Vítězové získají celoroční vstupenku do galerie a novou exkluzivní publikaci české umělkyně Kateřiny Šedé, která v GVUO vystavovala do letošního března.

Inspirací pro skladatele bude olejomalba z roku 1945 - postava významného českého surrealisty Josefa Istlera (21. 12. 1919 - 19. 6. 2000), která je součástí sbírek Galerie výtvarného umění Ostrava. Přihlášení zájemci budou soutěžit ve dvou věkových kategoriích.

„Kultura je jednou z oblastí, která kvůli současné epidemiologické situaci nejvíce trpí. Umělci jsou naštěstí velmi kreativní a nápadití. Našli způsoby, jak svá díla a umění k lidem dostat. Divadla hrají on-line, autoři předčítají svá díla na sociálních sítích, galerie nabízejí virtuální prohlídky, muzikanti hrají z oken. V Ostravě teď přicházejí se skvělým projektem, který propojí výtvarné umění s hudbou. Doufám, že muzikanti tuto zajímavou soutěž přijmou a soutěže se zúčastní,” uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Do soutěže se může zapojit profesionální i amatérský hudebník, který natočí digitální audionahrávku s vlastní skladbou v délce tří až pěti minut pro jakékoliv nástrojové obsazení, nebo sólový nástroj.

„Uvítáme také videonahrávku autora při přednesu skladby pro prezentaci na sociálních sítích GVUO. Vítěze určí odborná porota, kterou tvoří hudební teoretik, kritik a pedagog Milan Bátor, dirigent a pedagog Jan Šrubař a hudební publicistka Gabriela Stašová na základě hodnocení anonymních audionahrávek,” doplnil autor a kurátor projektu Jaroslav Michna.

Soutěž je určená pro věkovou kategorii do třiceti let a od třiceti let. Audionahrávky spolu s označením kategorie, do které se soutěžící hlásí, je třeba zaslat na adresu: stankova@gvuo.cz do 31. května 2020. Výsledky budou vyhlášeny na konci června.

Bližší informace, včetně soutěžních podmínek jsou k dispozici na www.gvuo.cz v sekci Aktuální výstavy.

Galerie výtvarného umění Ostrava je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje. Je největší sbírkotvornou organizací v kraji a pátá v České republice. Sbírky Galerie výtvarného umění se stále rozšiřují. V současné době zahrnují 23 000 uměleckých předmětů. Výstavní prostory GVUO jsou v Domě umění na Jurečkově ulici. Budova z roku 1926 je památkově chráněná. Ředitelem Galerie výtvarného umění Ostrava je Mgr. Jiří Jůza, Ph.D.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků