Hlavní obsah
PETR BAMBOUSEK - Portrét makaka, 2 cena v kategorii PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ Foto: PETR BAMBOUSEK

Galerie Kaple a Sýpka nabízejí výběr nejlepších snímků z fotosoutěže Czech Press Photo

Dvě stě padesát fotografických snímků z jubilejního ročníku Czech Press Photo je v současné době umístěno v galerii Kaple a galerii Sýpka. Již popáté Valašské Meziříčí nabízí jedinečnou příležitost zhlédnout putovní výstavu dvacátého ročníku největší fotografické soutěže v ČR.

PETR BAMBOUSEK - Portrét makaka, 2 cena v kategorii PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ Foto: PETR BAMBOUSEK
Galerie Kaple a Sýpka nabízejí výběr nejlepších snímků z fotosoutěže Czech Press Photo

Výstava Czech Press Photo je opět k vidění ve Valašském Meziříčí prostřednictvím galerie Kaple a galerie Sýpka, které po dobu dvou měsíců hostí tuto jedinečnou expozici výrazného formátu. Jako v jediném městě na Moravě se tato výstava hned po Praze a Bratislavě uskutečňuje v galerijních prostorách v tak velkolepém měřítku.

Czech Press Photo je obdobou mezinárodní soutěže World Press Photo a mapuje nejzásadnější události uplynulého roku pomocí objektivů fotoreportérů. Do tohoto ročníku se přihlásilo 267 fotografů s celkovým počtem 3360 snímků a v galeriích je k vidění 250 nejlepších fotografií nejen ze všech osmi soutěžních kategorií.

Tématům letošního ročníku dominoval Ukrajinský konflikt a není divu, že „Křišťálové oko“ získal Filip Singer za snímek z počátku demonstrací na kyjevském náměstí Majdan. Mnohovýznamová fotografie znázorňuje metaforu lidského utrpení ve válečných konfliktech. Singer byl jeden z prvních Čechů, který přijel na Ukrajinu dokumentovat danou situaci. Fotografie z Ukrajiny obsadily také všechna tři vítězná místa v kategorii AKTUALITA. V sekci REPORTÁŽ získal Zlaté oko Stanislav Krupař za cestu, kterou si na vlastní kůži prožil s uprchlíky do Evropy.

Vedle závažných témat nabízí výstava i citlivý a originální pohled na témata menšinová, mezi něž patří například kategorie UMĚNÍ A ZÁBAVA, PŘÍRODA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ, LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ, PORTRÉT, SPORT a KAŽDODENNÍ ŽIVOT.

Czech Press Photo je platformou pro prezentaci moderního vizuálního žurnalismu, který napomáhá poznání a porozumění současného světa. Vzhledem k tomu, že fotografie se díky internetu čím dál víc sbližuje s dalšími médii, dosavadní fotografická soutěž se od svého 19. ročníku rozšířila o video sekci jako představitelku multimediálního žánru. Na výstavě tedy nechybí vítězná videa z kategorie ONLINE AKTUALITA a ONLINE FEATURE a další. Celá výstava je doplněna o rozhovory s vybranými fotografy a ukázkou celkového průběhu fotosoutěže Czech Press Photo. 

I nadále je soutěž a následná výstava charakteristická výsadou umožnit divákovi být očitým svědkem událostí uplynulého roku. Zachycuje autentická obrazová svědectví dnešní doby a umožňuje vidět i to, co navzdory svým kvalitám nenachází v médiích své uplatnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků