Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

Galerie Efram oslaví čtrnáct let svého působení na kulturní scéně Mikulova. Tradiční slavnost spojená s autorskou výstavou galeristky a výtvarnice Sylvy Chludilové se bude konat v neděli 26. června. Vernisáž zahájí spisovatelka židovského původu Erika Bezdíčková.

Foto: Jitka Sobotková
Galerie Efram oslaví 14. výročí

„Moc mne těší, že Erika Bezdíčková, moje blízká přítelkyně a spřízněná duše přijala mé pozvání a přijede do Mikulova,“ řekla galerista Sylva Chludilová, která kromě svých obrazů bude vystavovat také textilní šperky. Jsou to naprosté novinky.

„Vždycky mě lákala textilní tvorba a ve spojení s touhou každou volnou chvilku trávit ve společnosti barev, tak k tomu jednou muselo dojít,“ říká výtvarnice. Na vernisáži představí malou kolekci textilních šperků, doplněnou originálními vlastnoručně vyrobenými komponenty, ale také různé šátky, které budou celou výstavu barevně i tematicky propojovat. 

Erika Bezdíčková je spisovatelka s velmi pohnutým životním příběhem. Prošla si peklem Osvětimi a přežila. V 50. letech byla pronásledována pro svůj židovský původ, po srpnu 1968 kvůli odsouzení sovětské okupace. Po celý život se však držela zásady: musí se bojovat a doufat.

Jedinečným zpestřením bude také vystoupení brněnské kapely Livada se zpěvačkou Isabelou Oravovou. Do Mikulova přiveze převážně makedonskou lidovou hudbu, okořeněnou písněmi z Bosny, Srbska či Kosova, a repertoár nezapře ani moravské kořeny některých členů.

A co nebo kdo Sylvu Chludilovou ovlivňuje při její tvorbě? „Převážně se jedná o okamžité pocity, hodně mě inspirují také sny i různé lidské příběhy a osudy,“ říká výtvarnice.

Oslavy čtrnáctého výročí galerie Efram začínají v 16 hodin a výstava potrvá do konce července. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků