Hlavní obsah
Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat alespoň do 6 měsíců až jednoho roku věku dítěte. Foto: archiv Agel

Dvanáct nových přístrojů zajistí bezpečný spánek novorozenců v Nemocnici Přerov

Životně důležité přístroje pro sledování dechu čerstvě narozených dětí získalo dětské a novorozenecké oddělení Nemocnice Přerov, která patří do skupiny Agel.

Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat alespoň do 6 měsíců až jednoho roku věku dítěte. Foto: archiv Agel
Dvanáct nových přístrojů zajistí bezpečný spánek novorozenců v Nemocnici Přerov

Celkem dvanáct nových monitorů dechu v celkové hodnotě přesahující 24 tisíc korun předala Nadace Křižovatka zástupcům nemocnice. Nové monitory budou hlídat jak čerstvě narozené děti, tak děti v kojeneckém věku hospitalizované na dětském oddělení Nemocnice Přerov.

Monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také bezdeší neboli apnoe pauzy (bezdeší).

„Monitor dechu je umístěný pod matrací dítěte, aby v případě, že dojde dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu okamžitě spustil alarm, který přivolá pomoc zdravotnického personálu nebo rodiče. Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do 6 měsíců až jednoho roku věku dítěte, kdy 95 procent náhlých úmrtí v kojeneckém věku postihuje děti právě do 6 měsíců věku,“ radí MUDr. Jaroslav Bouchal, primář dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Přerov.

V České republice umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) každým rokem okolo deseti dětí. Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte.

Monitory dechu pro Nemocnici Přerov zajistila Nadace Křižovatka z prostředků poskytnutých společnostmi TEPLO PŘEROV, CHAPS a na dva monitory společně přispěli zaměstnanci KSK Precise Motion.

„Oslovujeme firmy a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství a setkání se SIDS. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé ČR,“ sdělila Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

Cena nového monitoru dechu je okolo 2 000 korun, v Nemocnici Přerov si jej ale díky spolupráci s Nadací Křižovatka mohou rodiče za 900 korun zapůjčit, a to na šest měsíců. Lidé zde mají jistotu, že se jim do rukou dostává správně fungující přístroj.

„Maminky chtějí často ušetřit a kupují monitory z druhé ruky, ale nikdy nevíte, jak se k nim původní majitel choval a jakého je jeho stáří. Výrobce zaručuje životnost přístroje 3 roky. Poté přístroj může ztratit citlivost a měl by se zlikvidovat,“ uvedl primář MUDr. Jaroslav Bouchal s tím, že nemocniční přístroje určené k zapůjčení procházejí pravidelným servisem. „Rád bych touto cestou poděkoval Nadaci Křižovatka i všem soukromým firmám, které svým darem zachrání život nejednomu dítěti,“ dodal primář MUDr. Jaroslav Bouchal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků