Hlavní obsah
Pohádkově dokonalé plavidlo a osádka Červené Karkulky, která triumfovala v soutěži O Přepyšské kormidlo 2016. Foto: Dana Ehlová

Červená Karkulka, Piráti z Karibiku a Sněhulák ovládli klání O Přepyšské kormidlo

Deset posádek deseti originálních plavidel bojovalo v sobotu 20. srpna, seč jim síly stačily, nejen o nejlepší čas při zdolávání vymezené trati na rybníku Dvorský, ale také o přízeň pětičlenné poroty a početného diváctva v šestém ročníku soutěže O Přepyšské kormidlo.

Pohádkově dokonalé plavidlo a osádka Červené Karkulky, která triumfovala v soutěži O Přepyšské kormidlo 2016. Foto: Dana Ehlová
Červená Karkulka, Piráti z Karibiku a Sněhulák ovládli klání O Přepyšské kormidlo

Ve chvíli, kdy nejlepší kajakáři z celého světa bojovali o olympijské medaile v Riu a naše čtyřka tam po velké bitvě vylovila cenný bronz, se podobné drama odehrávalo na hladině rybníka Dvorský v Přepychách na Rychnovsku.

Poté, co porota přidělila body za kreativitu při stavbě plavidla, vyslal moderátor Vladimír Zdeněk na pokyn dvojice vodníků (přesněji vodnic) z hladiny rybníka směrem k břehům kouřové signály, zahajující letošní  klání.

O podobě plavidel a jejich posádek mnohé vypovídaly už názvy – Rio, Červená Karkulka, Piráti z Karibiku, Pedro de la Vedro, Faraónova kletba, Ferda Mravenec, Menší sen, Sněhulák, Velryba Terynka a Motýl Emanuel – skutečnost ovšem nejbujnější představy i očekávání v mnohém předčila.

Vždyť například na palubě Červené Karkulky nechyběl myslivec ani voňavá bábovka s lahví vína v košíku a dokonce ani opravdový živý vlk (či spíše vlčák). Divoce vypadající Pirát z Karibiku, jehož pádlování doprovázela i světově známá stejnojmenná melodie, měl pro změnu na přídi svoji kořist - půvabnou princeznu, věkem z mateřské školy, v dlouhých šatech „stylově“ doplněných plovacími rukávky.

Pokud by ve VIP porotě zasedl dopingový komisař, zcela určitě by se musel podrobit testu na zakázané podpůrné prostředky v těle exotický Pedro de la Vedro, kterému zřejmě pomáhalo při zdolání tratě leccos. Naopak Ferda Mravenec s nerozlučnou kamarádkou Beruškou jasně dokázali, co v praxi znamenají „zlaté české ručičky“,  a do cíle dorazili v nejrychlejším čase.

Že konečné první místo obsadila Červená Karkulka (Filip Tláskal), druhé Piráti z Karibiku (Matyas Seidel), třetí Sněhulák (Lenka Sejkorová) a cenu Sympatie diváků získali Piráti z Karibiku, je samozřejmě důležité pro soutěžící účastníky a zápis do kroniky, v celkovém dojmu nezaujatého diváka ale zvítězili všichni: spolek ProPřepychy jako pořadatel, desítka plavidel i s posádkami, spravedliví a nezaujatí porotci, živá hudba, dodávající sílu závodníkům na trati a dobrou náladu všem na břehu, kuchaři, co uvařili dva kotle guláše, a samozřejmě také několik stovek diváků, kteří mohutně povzbuzovali a také se skvěle bavili.

Všem dohromady symbolicky přivezla cenu starostka Zdeňka Seidelová. Právě 20. srpna se totiž v Rudníku uskutečnilo slavnostního ocenění obcí, jež uspěly v letošním ročníku Vesnice roku Královéhradeckého kraje, a Přepychy, jako úplný nováček v této soutěži, získaly Cenu hejtmana za koncepční rozvoj obce.       

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků