Hlavní obsah
Casting na muzikál IAGO Foto: archív autora

Bezcharakterní hrdina se objeví na podzim v Hybernii

Prvním projektem, který v novém roce připraví pražské Divadlo Hybernia, je muzikál IAGO podle Shakespearova Othella s nejznámějším zloduchem jeho děl. Jedná se o přepis dalšího Shakespearova dramatu, který se stal symbolem lásky, zničení ďábelskými intrikami a chorobnou žárlivostí.

Casting na muzikál IAGO Foto: archív autora
Bezcharakterní hrdina se objeví na podzim v Hybernii

Představení mělo světovou premiéru v Bratislavě, kde sklidilo veliký úspěch, minulý rok. Autorem hudby a textů je oblíbený český zpěvák a skladatel Janek Ledecký. 

Ke spolupráci na této inscenaci si Janek přizval světově proslulého amerického režiséra a choreografa Roberta Johansona, který se zhostil režie. Ledecký a Johanson přicházejí s nečekaným a velmi atraktivním uchopením této klasiky. Tradiční drama je díky hudbě přeneseno do štiplavé současnosti.

„Pracovat s Robertem Johansonem je pro každého, kdo má rád divadlo, čistá rozkoš. Nepotkal jsem zatím režiséra, který by při zahájení zkoušek přesně věděl, co a jak se bude zkoušet a tři týdny později. Má vše promyšlené do nejmenších detailů. Všechno je proto, aby si představení divák, co nejvíce užil,“ popsal Ledecký své vjemy z plodného partnerství.

Je to drama o lásce, žárlivosti a touze po moci vyprávěné ve strhujícím tempu a s respektem ke klasice. Iago je zkažený a zábavný současně, že si ho prostě musíte zamilovat. I ty nejhorší skutky páchá s neodolatelným šarmem a elegancí. Kouzlo celého dramatu spočívá ve způsobu, jakým vás dostane na svoji stranu. Odhalí každý svůj krok a dopřeje vám pocit nadhledu a náskoku v ději. Z celého představení plyne, že technika sice velmi pokročila, ale lidské vášně (láska, nenávist, žárlivost, apod.) zůstávají stejné jako v době kamenné.

Děj se zpočátku odehrává v luxusní ženevské rezidenci, ale záhy se přesouvá do staré vojenské pevnosti Citadel na Středním východě. Ústředními postavami jsou Othello, Desdemona a samozřejmě Iago.

V Praze právě začaly castingy do tohoto představení. Ovšem některé hlavní role jsou již obsazené. Titulní roli Iaga si zahraje přímo autor Janek Ledecký. Roli Othella se ujme slovenský zpěvák vítěz Česko Slovenské Superstar Lukáš Adamec. 

Dominika Richterová se nám přestaví v roli Desdemony, Karolina Gudasová bude Bahiyou. Všichni už hráli své postavy na slovenské scéně. Další hvězdou se stane český herec, zpěvák a moderátor David Gránský. David ztvární Michaela Cassia, kterého mimochodem před lety už nazpíval. 

Ostatní herci se ukáží po dokončení konkurzů. Zatím na jiná obsazení aspirují tito interpreti: Petr Vondráček na alternaci Iaga, Michal Novotný na roli Rogera, o obě role Iaga i Rogera usiluje Bořek Slezáček. Othella by si dál rád střihnul Peter Strenáčik nebo Radim Schwab. Na ženskou roli Emilie by rády dosáhly Michaela Zemánková a Dita Hořínková. Lucie Černíková by se ráda stala další Desdemonou. Na castingu se objevila i Daniela Šinkorová aspirující na Emílii.

Na premiéru se můžeme těšit již v září tohoto roku. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků