Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.

Během pěti vteřin dnes Zlínský kraj přijal 2843 žádostí o kotlíkové dotace

Za pouhých pět vteřin byla vyčerpána částka 159 897 862 korun, tedy celá suma určená ve Zlínském kraji na třetí vlnu kotlíkových dotací.

Ilustrační foto. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.
Během pěti vteřin dnes Zlínský kraj přijal 2843 žádostí o kotlíkové dotace

„Kraj od občanů přijal 2843 elektronických žádostí o poskytnutí dotace. Na základě výzvy zveřejněné již 10. září byl příjem žádostí spuštěn přesně v 8:00 hodin,“ informovala krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

Příjem žádostí však i nadále běží. Kraj si vytváří si tzv. zásobník žádostí, z něhož budou moci být podpořeni náhradníci, pokud by původní žadatelé dotaci nakonec nevyužili.

„Vzhledem k tomu, že jde nejen ve Zlínském kraji o poslední velkou vlnu kotlíkových dotací, budeme chtít z tohoto zásobníku v budoucnu podpořit také velkou část žadatelů, na které se nyní nedostane, neboť máme od Ministerstva životního prostředí pro tento účel přislíbeno dalších 63 milionů korun, které vyčlenilo ze svého programu Nová zelená úsporám,“ uvedl radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za řízení dotačních programů.

„Největší zájem žadatelů byl v 1097 žádostech o plynový kondenzační kotel, 911 občanů žádalo o tepelné čerpadlo, o kotel na biomasu s ruční podávkou žádalo 659 lidí a v 316 případech pak šlo o automatický kotel na biomasu,“ doplnil radní Pijáček

„Systém elektronického sběru jsme dimenzovali tak, aby zvládl odbavit velké množství přijatých žádostí v co nejkratším čase. Aplikace pro sběr žádostí běžela na cloudové platformě, aby byla zajištěna dostatečná výkonnost řešení vzhledem k předpokládanému enormnímu zájmu. Celý systém ještě před ostrým startem opakovaně prošel zátěžovým testováním,“ řekl Ivo Skrášek, vedoucí oddělení informatiky Krajského úřadu Zlínského kraje.

Po odeslání elektronického formuláře mají nyní žadatelé ještě 10 dní na to, aby svoji žádost na krajský úřad dodali také v papírové podobě včetně všech povinných příloh. Tyto žádosti budou průběžně kontrolovány a vyhodnocovány.

„Pokud pracovníci úřadu zjistí nedostatky z hlediska formálních náležitostí, budou žadatelé postupně vyzýváni, aby své žádosti doplnili. O poskytnutí, či neposkytnutí podpory by měla Rada Zlínského kraje rozhodovat v březnu příštího roku,“ upřesnila krajská tisková mluvčí.

Kotlíkové dotace je možno využít na výměnu stávajícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za nový ekologický zdroj tepla, kterým může být kotel pouze na biomasu automatický i s ručním přikládáním, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Podporována je výměna kotlů realizovaná v období od 15. července 2015 (tedy i zpětně).

Dotace na kotlíky budou žadatelům přiděleny v rámci Programu výměny zdrojů tepla v domácnostech Zlínského kraje III. Finanční prostředky ve výši téměř 160 milionů korun na něj Zlínský kraj na základě své žádosti obdržel od Ministerstva životního prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků