Hlavní obsah
Mnozí rodiče využívají čerta jako výchovný prostředek. Foto: Profimedia.cz

Mikulášské nadělování často přehluší strach z čertů

Pátého prosince se tradičně ulice měst a obcí po setmění promění v promenádu Mikulášů s anděly a čerty. Děti budou už od rána s napětím očekávat, zda k nim i tento rok zavítají a jestli Mikuláš promluví vlídným slovem, podaruje je něčím dobrým či nechá konat čerty. Strach z čertů je přitom u mnohých dětí obrovský.

Mnozí rodiče využívají čerta jako výchovný prostředek. Foto: Profimedia.cz
Mikulášské nadělování často přehluší strach z čertů

Mnozí rodiče využívají čerta jako výchovný prostředek. Strašení čertem jednoduše zabírá v okamžiku, když už malé dítě na nic jiného neslyší. Odborníci ale před tímto chováním varují. U dětí, které k tomu mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit např. vadu řeči, kdy dítě může začít koktat, ale i další psychické problémy.

Svatý Mikuláš ochraňoval děti

Skutečný svatý Mikuláš z Myry byl velmi štědrým člověkem. Narodil se patrně mezi lety 280 až 286 v dnešním Řecku, v Patrasu. Rozdával chudým a mnohdy si ani nepřál, aby obdarovaní věděli, kdo jim peníze věnoval. Ochraňoval děti.

Dávno na úsvitu křesťanských dějin bývalo zvykem, že při nesplacení dluhu se do zástavy bralo dlužníkovo dítě, které časem mohlo být dokonce i prodáno na trhu do otroctví. Když svatý Mikuláš zaslechl z nějakého domu dětský pláč, obvykle položil váček (odtud nejspíš dnešní punčocha) s výkupným na práh, zabušil mohutně na dveře – a zmizel.

Pokud bylo „zastavené“ dítě vězněno uvnitř za uzamčenými okny a zabouchnutými dveřmi, vlezl údajně i na střechu a poslouchal komínem, jestli neuslyší vzlykot. Když nebohé dítě zaslechl, vhodil komínem dovnitř měšec s penězi či drahokamy.

Z toho vznikla známá pověst, že Mikuláš má prý tajemné pomocníky, kteří létají v nebi, zastavují se u střech a poslouchají u komínů, co se děje uvnitř.

Tradice oslav Mikuláše

Mikulášské radovánky se dříve slavily jako masopust, který je spojen s rejem maškar. Ještě v 18. století chodili v takových průvodech často až čtyři Mikulášové, doprovázení čerty, anděly a řadou bizarních masek. Časem se masky zredukovaly na postavy Mikuláše, anděla a čerta, přičemž Mikuláš byl jen jeden a ostatních mohlo být víc.

Družina chodila od domu k domu, rozdávala nadílku v podobě sladkostí, ovoce, ořechů a drobných dárků hodným a poslušným dětem, zatímco děti, které zlobily, měli čerti za úkol vystrašit a vynutit si od nich slib, že budou hodnější. Jejich nadílka pak ukrývala symboly zlobení a tedy brambory, uhlí a řepu.

Všechny děti bez rozdílu pak musely Mikulášovi přeříkat modlitbičku – Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku. Opatruj ji ve dne v noci, od zlé moci. Pán bůh s námi a zlý pryč! Amen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků