Hlavní obsah
 

Adventní trhy v Berlíně kladou důraz na bezpečnost, vzpomínka na teroristický útok je stále živá

Vánoční trhy v německém Berlíně otevřely své brány. Turisté se mohou těšit hned na několik desítek menších trhů, ale také na ten nejznámější na náměstí Gendarmenmarkt poblíž bulváru Pod Lipami. Všechny přitom kladou velký důraz na bezpečnost, aby se předešlo podobné tragédii z roku 2016, kdy po teroristickém útoku na náměstí Gendarmenmarkt zemřelo 12 lidí, včetně Češky Nadi Čižmárové.

 
Adventní trhy v Berlíně kladou důraz na bezpečnost, vzpomínka na teroristický útok je stále živá

Od teroristického útoku na nejslavnějším berlínském vánočním trhu na náměstí Gendarmenmarkt uběhly již tři roky, přesto je zde bezpečnost stále na prvním místě.

Ne náhodou Berlíňané většinu trhů považují za malé pevnosti, které jsou obehnány betonovými či klecovými zátarasy, aby je nepřekonalo naprosto žádné vozidlo. Mají celou řadu dalších bezpečnostních prvků, včetně policejních hlídek a odklánění dopravy z bezprostřední blízkosti trhů.

Sám berlínský starosta Michael Müller přiznává, že vánoční atmosféra se zde nese ve zcela jiném duchu, než je tomu u jiných adventních trhů ve světě.

„Ačkoliv se snažíme, aby se na trzích lidé bavili, uvědomujeme si, že zejména trh na náměstí Gendarmenmarkt je pro mnohé i pietním místem, kde vzpomínají na své příbuzné a známé, kteří dne 19.12. 2016 přišli o život poté, co do nich najel islámský terorista s kamionem,” upozorňuje starosta.

Na výročí celé události se na náměstí v Gedächtniskirche uskuteční mše. Lidé zde také mohou na oběti zavzpomínat u památníku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků