Proto jsme se podívali na výběr z toho nejlepšího a nejdražšího, co se letos urodilo. Ano, jsou to opravdu drahé hodinky, na něž dosáhne jen málokdo. Ano, jsou to mnohdy už rozebrané limitované edice. Ale kdy jindy by se mělo snít o neuskutečnitelném, než o Vánocích?

Nejkomplikovanější z nejkomplikovanějších

Nelze začít ničím jiným než impozantními Vacheron Constantin Ref. 57260 Tivoli. Tyto kapesní hodinky – i když vzhledem k jejich 98milimetrovému průměru a váze téměř jeden kilogram by bylo lepší mluvit o hodinách – jsou totiž novými nejkomplikovanějšími hodinkami na světě (pozn. redakce – komplikace je v hodinařině všechno nad rámec pouhého měření času. Jedná se tak například o stopky, měsíční fázi, ale třeba i datum).

Ref. 57260 váží skoro jedno kilo a disponují 57 komplikacemi

Ref. 57260 váží skoro jedno kilo a disponují 57 komplikacemi.

Na svět se dostaly po osmi letech vývoje a výroby a mají 57 komplikací. Popisovat je do detailu by vydalo na samostatný článek, omezíme se proto na konstatování, že oba jejich ciferníky mají dohromady 31 ručiček a strojek se skládá z 2800 částí.

Vyrobeny byly na zakázku a Vacheron Constantin jejich cenu neodhalil. Odhaduje se však, že se jedná o sumu v rozmezí pěti až deseti miliónů dolarů. Pro srovnání, model Supercomplication od konkurenční firmy Patek Philippe z 30. let minulého století se loni vydražil za v přepočtu 533 miliónů korun.

Trochu jiné kapesní hodinky

Další na řadě jsou opět kapesní hodinky, které jsou ale svým vzezřením naprostým protikladem k Vacheron Constantin. Postarala se o ně značka Roger Dubuis a mají trochu dlouhý název – Excalibur Spider Pocket Time Instrument.

Extravagantní kapesní hodinky od Roger Dubuis

Extravagantní kapesní hodinky od Roger Dubuis

Jejich dominantou je strojek s hned čtyřmi setrvačkami. Stroj má 590 částí, což je oproti výše uvedenému modelu sice málo, ale pořád se jedná o hodně složitou práci. Uložen je v 60milimetrovém pouzdře z titanu. Z hodinek lze navíc zavěšením do speciálního stojanu udělat stolní hodiny. No neberte to. Cena? Asi 500 tisíc dolarů, tedy kolem 12,5 miliónu korun.

Pokud by to někomu bylo málo a chtěl podobný design, tak si nemusí zoufat. Roger Dubuis má v záloze náramkové Exculibur Star of Infinity s diamanty a dvojitým tourbillonem za zhruba milión dolarů.

Ještě o něco výstřednější Star of Infinity

Ještě o něco výstřednější Star of Infinity

Diamanty i pro dámy

A když už jsme u těch diamantů, tak by se hodilo i něco pro něžnější část populace. Bulgari má pro dámy model Lucea High Jewelry posetý drahokamy. Existují tři verze, buď pouze s diamanty, nebo s diamanty doplněnými smaragdy a konečně s diamanty a rubíny.

Lucea od Bulgari je posetá drahokamy

Lucea od Bulgari je poseta drahokamy.

Osadit jedny hodinky drahokamy trvá 192 hodin a jen na ciferník je potřeba 84 kamenů pěti velikostí. Jedná se o exkluzivní záležitost, protože diamantový model vznikne v pěti kusech a zbylé dva po třech.

Cena se pohybuje v závislosti na modelu v přepočtu od nějakých 10 miliónů korun až po více než 15 miliónů.

Erotika v hodinkách

Ve výběru nesmí chybět jedny z nejextravagantnějších letošních hodinek, a to Richard Mille RM 69 Erotic Tourbillon. Tři válečky v horní části hodinek obsahují každý šest nápisů, které vytvoří dohromady větu s erotickou tematikou. Podrobněji jsme model rozebírali zde.

Richard Mille RM 69 Erotic Tourbillon

Richard Mille RM 69 Erotic Tourbillon

Jedná se o limitovanou edici 30 kusů a cenovka se pohybuje někde kolem miliónu dolarů.

Opus inspirovaný jukeboxy

Harry Winston v roce 2001 započal modelem Opus spolupráci s těmi nejlepšími nezávislými hodináři. Výsledkem byly vždy unikátní hodinky, které mohly být brány jako oslava nezávislé hodinařiny.

V roce 2013, kdy firmu koupila Swatch Group, se očekávalo, že tento projekt skončí.

Harry Winston Opus 14 je inspirovaný mimo jiné jukeboxy. Desku s hvězdou lze pomocí mechanismu vyměnit za ukazatel data nebo druhého času

Harry Winston Opus 14 je inspirovaný mimo jiné jukeboxy. Desku s hvězdou lze pomocí mechanismu vyměnit za ukazatel data nebo druhého času.

Jenže se tak nestalo a na svět se dostal model Harry Winston Opus 14. Je inspirovaný Amerikou 50. let a především jukeboxy. Hodinky totiž napodobují výměnný mechanismus desek. Ty lze v hodinkách „vyměnit“ celkem tři, a to v pravé horní části ciferníku. Jedná se o limitovanou edici 50 kusů s cenovkou zhruba 10 miliónů korun.