A vysvětluje, že důvodů je několik. Někteří lidé neunesou tíhu vánočních svátků. Do jejich přípravy věnují veškerou energii, jsou vyčerpaní. A každé přehnané chování má své důsledky. Řada párů se pak rozchází, přibývá i žádostí o rozvod.

Cimický upozorňuje, že je také třeba obrnit se vůči „agresivní vánoční propagandě“. „Masivní vánoční reklamní kampaň je čím dál tím časnější, působí na nás i podprahově a ze všech stran. Navíc, s blížícím se zimním obdobím jsme přecitlivělí. Je třeba přistupovat k ní klidně a s rozvahou,“ tvrdí psychiatr.

Lidé si podle něj sice uvědomují, že je venku ještě teplo a do Vánoc daleko, ale atmosféra v supermarketech je velmi dobře propracovaná a má za cíl je „vtáhnout“.

Raději dárky promyslet, než exekuce

Důležité proto je promyslet si dopředu, co chceme, jaké máme představy, a teprve pak jít do obchodů a nakupovat.

A v žádném případě se nezadlužovat za dárky, stejně jako za dovolenou. „Takové situace mohou vést až k exekuci,“ radí zkušený odborník.

A jak si tedy udržet duševní rovnováhu? „Nemít příliš velká očekávání. Vánoce nejsou jen o konzumování, jsou přece také o navštěvování a komunikaci. Mnohem větší dar než drahý předmět je vzájemná důvěra, schopnost se vcítit do pocitů toho druhého a umět mu naslouchat,“ uzavírá psychiatr Cimický.