Hlavní obsah
Stanislav Štech Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Stanislav Štech je profesorem v oboru pedagogické psychologie. Jeho kariéra je pevně spojena s činností na katedře psychologie Univerzity Karlovy. Působil jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky a také jako politický náměstek ministryně školství Kateřiny Valachové, kterou později nahradil ve funkci.

Stanislav Štech Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Stanislav Štech

Narodil se 23. 8. 1954 v Podbořanech na Lounsku. Svá studia započal na Carnatově lyceu v Dijonu. V roce 1973 nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde vystudoval psychologii se zaměřením na psychologii práce a řízení.

Štech má za sebou významnou akademickou kariéru. Na Univerzitě Karlově postupně obdržel doktorát, kandidaturu věd, docenturu a v roce 2007 byl jmenován profesorem pedagogické psychologie. Mezi lety 2003 až 2015 působil na univerzitě jako prorektor. Během své kariéry vydal na 120 odborných publikací a studií a také absolvoval odborné stáže na univerzitách v Paříži a v Římě.

Mezi lety 1983 až 1990 byl Štech členem KSČ. Znovu se začal politicky angažovat v roce 2014, kdy neúspěšně kandidoval do Senátu jako nestraník v Praze 5. V březnu 2014 se stal členem poradního sboru premiéra Bohuslava Sobotky v oblasti sociálních věcí, vědy a výzkumu, školství, zdravotnictví a rovných příležitostí.V letech 2015 až 2017 zastával funkci politického náměstka ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové. V roce 2017 nahradil Valachovou ve funkci poté, co ministryně podala demisi kvůli obvinění její tehdejší náměstkyně Simony Kratochvílové a šéfa Fotbalové asociace Miroslava Pelty ohledně dotací pro sport. Štech se stal ministrem školství pouhých pět měsíců před sněmovními volbami.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval 21. června v Praze Stanislava Štecha novým ministrem školství.

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Stanislav Štech je ženatý a má dvě děti. Ovládá pět světových jazyků. Je nositelem francouzského Řádu Akademických palem za přispění k posílení česko-francouzské vědecké spolupráce a za zásluhy v oblasti výchovy, vzdělání, vědy a výzkumu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků