Hlavní obsah
Logo španělské politické strany Podemos Foto: https://podemos.info/

Podemos je španělská levicová politická strana, kterou v lednu roku 2014 založil politolog a aktivista Pablo Iglesias Turrión, který v jejím rámci v současnosti vykonává funkci generálního tajemníka. Podemos má více než tři sta tisíc členů, díky čemuž představuje druhou nejpočetnější španělskou politickou stranu.

Logo španělské politické strany Podemos Foto: https://podemos.info/
Podemos

Strana vznikla na základě španělského hnutí Indignados (v českém překladu Rozhořčení), jež se ve své zemi aktivně účastnilo protestů proti korupci konaných v roce 2011. Za zakládající dokument lze označit manifest Mover ficha: convertir la indgnación en cambio político (volně přeloženo Výměna karet: Změňte rozhořčení za politickou změnu), který v lednu roku 2014 podepsalo na třicet osobností z řad španělské inteligence.

Demonstrace hnutí Podemos

Foto: Sergio Perez, Reuters

Samotná strana pak vznikla v témže měsíci, kdy se zakládajícím členům podařilo během jednoho dne sehnat nezbytných padesát tisíc registračních podpisů.

Za své hlavními programové body Podemos (přel. Můžeme) označilo zrušení článku 135 ústavy, díky němuž španělská vláda v roce 2011 uzákonila omezení deficitu, a akceptaci článku 128 ústavy, který stanovuje, že veškeré bohatství země, bez ohledu na to, kdo jej vlastní, podléhá zájmu španělského lidu. Mezi další programové body patřilo zajištění práva na interrupci a vystoupení ze Severoatlantické aliance (NATO).

Lídr protestní španělské strany Podemos Pablo Iglesias slaví volební úspěch

Foto: Sergio Perez, Reuters

V červnu roku 2014 byl oznámen první sjezd strany, na němž 86,6 % členů přijalo Turriónovu politiku, a následně v říjnu téhož roku bylo přijato základní programové a ideové směřování strany.

Účast ve volbách

V lednu roku 2014 byla ustanovena kandidátní listina pro volby do Evropského parlamentu, do  jejíhož čela byl zvolen zmiňovaný Turrión, a následně v březnu téhož roku byla listina registrována.

Průzkumy veřejného mínění přisuzovaly Podemos zisk pěti mandátů, které strana nakonec skutečně obdržela poté, co v evropských volbách získala 8 % hlasů. Turrión ihned po svém zvolení prohlásil, že si každý europoslanec zvolený za Podemos ze svého platu ponechá pouze čtvrtinu, tedy trojnásobek tehdejší minimální mzdy ve Španělsku, a že strana v rámci Evropského parlamentu vstoupí do frakce Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice.

V říjnu roku 2014 se strana rozhodla, že se nebude účastnit komunálních voleb v roce 2015 a svým příznivcům doporučila podpořit lokální hnutí a jednotlivé kandidáty. Z hnutí nakonec uspěla například Ahora Madrid, která skončila druhá se ziskem 20 z 57 mandátů v Madridu, a z jednotlivých kandidátů Ada Colau, který se stal starostou Barcelony.

Strana se současně začala aktivně připravovat na parlamentní a regionální volby konané v témže roce. Průzkumy veřejného mínění přisuzovaly Podemos napřed první místo s 27 % hlasů, avšak její podpora začala klesat poté, co byl její významný člen Juan Carlos Moneder obviněn z daňového podvodu.

V regionálních volbách se tak strana nakonec umístila na třetím místě s celkovým ziskem 134 mandátů, přičemž například v regionu hlavního města Madridu Podemos obsadilo třetí místo se ziskem 18,59 % hlasů, v regionu Valencie páté místo s 11,23 % hlasů a v Andalusii rovnež třetí místo s 14,8 % hlasů. [celá zpráva]

V parlamentních volbách strana rovněž skončila na třetím místě za Lidovou stranou (PP) a Španělskou socialistickou dělnickou stranou (PSOE) se ziskem 11,23 % hlasů. Přílišná fragmentace španělského Kongresu však vedla  k nemožnosti sestavit funkční vládu a následnému vypsaní předčasných parlamentních voleb. [celá zpráva]

Ty se uskutečnily v roce 2016, přičemž Podemos v jejich rámci kandidovalo ve volební koalici s názvem Unidos Podemos, které se podařilo umístit na třetím místě se ziskem 21,3 % hlasů, čímž strana utrpěla ztrátu sto tisíc voličů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků