Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

1. leden - Den obnovy samostatného českého státu

Den obnovy samostatného českého státu je státní svátek připadající na 1. leden. Vztahuje se k roku 1993, kdy rozpadem České a Slovenské Federativní Republiky (ČSFR) vznikly dva samostatné státy.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
1. leden - Den obnovy samostatného českého státu

Jako státní svátek připomínající vznik samostatné České republiky se první den nového roku slaví od ledna 2001. Spolu s 28. říjnem, kdy si připomínáme vznik samostatného Československa v roce 1918, jde o takzvaný řádový den, kdy mohou být českým občanům propůjčována a udělována státní vyznamenání.

Československo se rozdělilo po 74 letech na základě politické dohody. Jednání o rozpadu federace vedli představitelé politických reprezentací v čele s předsedy vítězných stran z voleb v roce 1992 Václavem Klausem (ODS) a Vladimírem Mečiarem (HZDS).

V průběhu roku byly připraveny jednotlivé dokumenty a smlouvy řešící jak rozdělení majetku, tak budoucí spolupráci obou zemí. Vyvrcholením bylo přijetí ústavního zákona o zániku ČSFR v listopadu 1992.

Následně v úvodních týdnech roku 1993 došlo rovněž k měnové odluce, a od 8. února začala na českém území platit nová měna, která vznikla okolkováním dosavadních československých korun.

Prezidentem ČR byl koncem ledna opět zvolen Václav Havel, který před tím do července předchozího roku zastával post federální hlavy státu.

Slovensko slaví Deň vzniku Slovenskej republiky již od roku 1994.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků