Hlavní obsah
Saalbach je jedním z největších lyžařských území Rakouska. Foto: Saalbach.com/Tom Bause

Zimní dovolená se lyžařům komplikuje, Rakousko nařizuje karanténu

Rakousko v rámci uvolňování přísných protikoronavirových opatření otevře od 24. prosince venkovní zimní sportoviště, současně ale milovníkům lyžování pobyt v Alpách komplikuje. Ti, kdo do země přijedou v období od 7. prosince do 10. ledna z rizikových oblastí, budou muset do desetidenní karantény, uvedl ve středu kancléř Sebastian Kurz. Česko se zatím nachází v červené zóně.

Saalbach je jedním z největších lyžařských území Rakouska. Foto: Saalbach.com/Tom Bause
Zimní dovolená se lyžařům komplikuje, Rakousko nařizuje karanténu

„Spoléháme na důsledný hraniční režim. Opatření je zavedeno kvůli tomu, aby virus nebyl do země zavlečen ani turisty, ani navrátilci z dovolené,“ řekl Kurz. Limitem je 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dnů. Tuto mez překračují v současné době prakticky všechny sousední země.

Z karantény se bude možné dostat po pěti dnech, pokud bude mít dotyčný negativní test na koronavirus. Cílem tohoto opatření je omezit lyžařský turistický ruch. Další nepříjemností je, že všechny restaurace a hotely musí zůstat zavřené do 7. ledna. Vleky v lyžařských areálech mohou být otevřeny od 24. prosince, proto je mohou využívat hlavně místní obyvatelé.

Vánoce a silvestrovské oslavy budou moci Rakušané strávit letos nanejvýš v deseti lidech. Vánoční trhy jsou zrušené. Divadla a kina se otevřou až 7. ledna. Ve stejný den přestane platit noční zákaz vycházení, který bude od pondělí stanoven na období mezi 20. a 6. hodinou. Výjimka ze zákazu bude jen o vánočních svátcích.

„Klesající čísla jsou úspěchem, ale není důvod jásat,“ řekl Kurz. Zatím se podle něj zabránilo přetížení zdravotního systému. Současně vyzval občany k účasti na nadcházejícím plošném testování. Ve Vídni, Tyrolsku a Vorarlbersku začne testování v pátek, další spolkové země budou následovat.

V Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem prokázala u 3972 lidí. S covidem-19 zemřelo 121 infikovaných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků