„Přezkoumáme tyto požadavky z úcty k regionální bezpečnosti. Přijde oficiální odpověď našeho ministerstva zahraničí,” uvedl Sání v prohlášení.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson nedávno vyzval Saúdskou Arábii a ostatní země, aby vypracovaly seznam, který by byl pro Katar rozumný a splnitelný. „Tento seznam tato kritéria nesplňuje,” reagoval Sání.

Katarský výbor pro lidská práva předtím označil soubor požadavků za nepřijatelný a za porušení lidskoprávních konvencí.

Žádný zvláštní vztah s Íránem nemáme, tvrdí Katar

Katar odmítá tvrzení, že by měl s Íránem zvláštní vztah, jako sousední stát však trvá na tom, že s Islámskou republikou je třeba vést pozitivní dialog, uvedla agentura Bloomberg. Stejně tak naprosto vylučuje, že by byl ochoten jednat o ukončení nebo omezení vysílání stanice Al-Džazíra.

Kromě Al-Džazíry přitom státy požadují i uzavření všech dalších médií financovaných Katarem, mezi něž patří například servery Middle East Eye a Al-Arabi al-Džadíd nebo televizní stanice Arabi21.

Dále požadavky zahrnují ukončení všech forem financování teroristických či extremistických skupin i jednotlivců. Katar by navíc měl čtveřici států vydat všechny osoby, které jsou v nich stíháni jako teroristé. Server Bloomberg v tomto kontextu připomněl, že katarské úřady zahájily stíhání pěti osob, které se podle USAOSN podílely na financování teroristů.

Spicer: Jde o rodinnou záležitost

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer označil spor mezi Katarem a jeho blízkovýchodními sousedy za rodinnou záležitost, uvedl server BBC. „Věříme, že jde o rodinnou záležitost, kterou by země měly vyřešit,” prohlásil Spicer s tím, že se Spojené státy mohou pokusit pomoci v řešení situace.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty, které uvalily na Katar embargo s obviněním, že podporuje mezinárodní terorismus, předložily Dauhá ultimátum. Katar dostal deset dní na splnění předložených požadavků. [celá zpráva]