"Situace při vyjednávání vypadá tak, že zemím, které odmítají mechanismus rozdělení uprchlíků, se nic nestane," řekl de Maiziére. Podle něj s návrhem přišel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, komise to ale popřela. Mluvčí komise tuto možnost dokonce odmítl. Chybí pro to právní rámec.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Merkelová na to ale přistoupit nechce. Podle ní je lepší jednat než hrozit.

Zeman: Je to nesmysl

Odmítli to během dne i čeští politici, shodují se na tom, co tvrdí i Evropské komise, že návrh není právně proveditelný.

Proti byli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza je přesvědčený, že jsou to jen plané řeči.

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že je to nesmyslné, protože mezi dotacemi a uprchlíky není žádná souvislost. Všichni uprchlíci podle něj stejně skončí v Německu.

EK navrhla, aby členské země přijaly celkem 160 tisíc uprchlíků. Česko ale patří k zemím, které povinné uprchlické kvóty odmítají. Proti jsou i další země visegrádské skupiny (Slovensko, PolskoMaďarsko). Připomínky k návrhu měly na pondělním summitu také další státy.