V úvahu při ochraně českých hranic podle politiků připadá i nasazení armády.

"Shodli jsme se na tom, že jediným možným dlouhodobým řešením je posílení vnější ochrany hranic Evropské unie, posílení mise Frontex a současně také je potřeba být připraven na to, kdyby tato posílení nevedla ke kýženým výsledkům, tak mít připravena adekvátní vnitrostátní opatření," uvedl Hamáček.

"Shodli jsme se, že je potřeba skutečně soustředit síly na tlak v Evropské unii, abychom vytvořili jednotnou politiku, která bude účinná, efektivní, abychom zadrželi ty běžence na africkém kontinentu, v arabském světě," poznamenal zase Štěch. Když to nepůjde, nezbude podle něj nic jiného, než výrazně posílit ochranu českých hranic; třeba formou mimořádných cvičení armády.

Hamáček také vyjádřil přesvědčení, že Česko zatím zvýšenou migraci zvládá. Prostor pro zlepšení vidí například při zajišťování zdravotní péče pro běžence, kteří mají někdy nemoci, s nimiž zde není příliš zkušeností. Stálo by podle něj za to podpořit nemocnice v blízkosti zařízení pro migranty.

V Německu mluví o obnovení hraničních kontrol

Předseda německých policejních odborů (DPolG) Rainer Wendt vyzval k obnovení hraničních kontrol kvůli vysokému počtu běženců. Ti by pak mohli být vraceni do zemí, odkud přišli do Německa, naznačil Wendt v rozhovoru s deníkem Passauer Neue Presse.

"Z hlediska policie by bylo obnovení hraničních kontrol nejlepším ze všech opatření. Zadrželi bychom více pachatelů trestných činů a mohli bychom uprchlíky přicházející přes Rakousko posílat opět zpátky - tam, kde vstoupili do schengenského prostoru," prohlásil Wendt.  Německo by podle něj nemělo v Bruselu jen tak nechat téma znovuzavedení hraničních kontrol spadnout pod stůl.