Tropická bouře Amanda ve druhé polovině května zahájila letošní hurikánovou sezónu v Tichomoří a v souvislosti s ní americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) odhadl, že tento rok by neměl přinést žádné extrémy.

Přestože Amanda zůstala daleko od mexického pobřeží a sezóna by měla být průměrná, neznamená to, že země zasažené hurikány nebudou sčítat škody i mrtvé.

Mezi řadou výzkumů a předpovědí letos vyčnívá ten vědců z illinoiské univerzity. Jako vůbec první se zaměřili na „genderový rozměr“ hurikánů. Zkoumali data o smrtelných následcích posbíraných NOAA za posledních víc než šest desítek let a výsledky jsou překvapivé.

Studie obsáhla 94 hurikánů, které zasáhly Spojené státy. Zatímco ty pojmenované po mužích zabily v průměru 15 lidí, při bouřích se srovnatelnou silou, ale ženskými  jmény, zemřelo zhruba 42 lidí. Z výzkumu vědci záměrně vyřadili smrtící hurikány Katrina a Audrey, protože by výsledný model zkreslily.

Do Mexico City přinesla tropická bouře Amanda lokální záplavy.

Do Mexico City přinesla tropická bouře Amanda lokální záplavy. Snímek z 26. května 2014

FOTO: Bernardo Montoya, Reuters

Důvod podle výzkumu vězí v přetrvávajícím způsobu myšlení většiny lidí. Zjednodušeně v tom, že bouře s ženským jménem je obecně považovaná za méně zlověstnou než ta se jménem mužským. Obyvatelé ohrožených oblastí pak podnikají mnohem méně preventivních opatření.

„Ženskost jména ovlivňuje míru toho, jak lidé vnímají, že je bouře nebezpečná, a to ovlivňuje, jak na ni reagují,“ řekla deníku Los Angeles Times spoluautorka studie a behaviorální psycholožka Sharon Shavittová. „Máme pocit, že existují určité předsudky na základě pohlaví, ale jsme docela překvapení, jak velký to má vliv.“

Problém je, že jméno hurikánu nemá nic společného s jeho silouKiju Jung, vedoucí výzkumu

Výzkum publikovaný v americkém magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences dokonce odhaduje, že pokud by se jméno bouře pojmenované Charley změnilo na Eloise, počet obětí by se mohl až ztrojnásobit.

„Problém je, že jméno hurikánu nemá nic společného s jeho silou,“ citoval britský deník The Daily Telegraph vedoucího výzkumu Kiju Junga.

Hurikán Katrina na konci srpna 2005 způsobil na jihu Spojených států obrovské škody a zabil přes 1 800 lidí. Snímek z New Orleans

Hurikán Katrina na konci srpna 2005 způsobil na jihu Spojených států obrovské škody a zabil přes 1800 lidí. Snímek z New Orleans

FOTO: Profimedia.cz

„Jména jsou přidělována nahodile, na základě předem stanoveného seznamu se střídají mužská a ženská jména. Pokud lidé žijící v oblasti trasy silné bouře posuzují riziko na základě jména té bouře, může to být velice nebezpečné,“ dodal Kiju Jung.   

Vědci si své závěry chtěli potvrdit a vyzpovídali dobrovolníky, aby zjistili, jak jména hurikánů ovlivňují úsudek lidí o jejich nebezpečnosti.

Ukázalo se, že dotazovaní, kteří si měli představit, že by byli na trase hurikánů pojmenovaných Alexandra, Christina nebo Victoria, bouři vyhodnotili jako méně nebezpečnou, než když by měla jméno Alexander, Christopher nebo Victor.

Video

Následky bouře Sandy v New Jersey z října 2012

Zdroj: Reuters

Jen ve Spojených státech při hurikánech každý rok zemře přes 200 lidí. Jejich střídající se pojmenovávání ženskými a mužskými jmény bylo zavedeno koncem sedmdesátých let kvůli politické korektnosti.

Seznamy se vytvářejí řadu let dopředu a v průběhu roku se jména jednotlivým bouřím přiřazují postupně podle abecedy. Pokud bouře způsobí mimořádně velké škody, je ze seznamu vyřazena.