Hlavní obsah
George Bush Foto: Kevin Lamarque, Reuters

George W. Bush

Bývalý texaský guvernér a prezident USA pochází z politických poměrů. V očích veřejnosti dlouho vystupoval jako neobratný prosťáček s lidskou tváří. Po útocích z 11. září se mu ale podařilo sjednotil nejen Američany ve jménu boje proti terorismu. Záhy se však sám stal symbolem zla, když rozpoutal válku v Iráku, ačkoli jeho důvody nebyly podložené.

George Bush Foto: Kevin Lamarque, Reuters
George W. Bush

George Walker Bush pochází z vlivné americké politické dynastie. Jeho dědeček zasedal v senátu za stát Connecticut. Po něm také vnuk zdědil prostřední jméno Walker, které nyní používá, aby se odlišil od svého neméně významného otce: George Herbert Walker Bush působil jako velvyslanec při OSN, kongresman, ředitel CIA a především jako prezident Spojených států v letech 1989 - 1993.

Jeho syn, který se narodil 6. června 1946 v Connecticutu, byl dlouhou dobu podezírán, že zneužívá otcova úspěchu pro svůj vlastní byznys. Třeba když se po jeho vzoru sám pokoušel podnikat a v Texasu si založil olejářskou společnost. Ačkoli se místo úspěchu většinu času pohyboval na pokraji krachu, z podivných důvodů mu to nikdy nezpůsobilo finanční ani jiné potíže.

Prezident USA George Bush u vánočního stromku v Bílém domě,

Foto: ČTK/AP

Manželka, nebo Jack Daniels

Problémy však měl Bush junior už dříve. Na jeho mládí dodnes leží škraloup v podobě bujarých večírků ve společnosti alkoholu a drog, které zažíval coby člen Yaleského bratrstva Skull and Bones (Lebka a kosti). Později byl také přistižen, jak řídí v opilosti, a již v roli vysokého politika se svou divokou minulostí netajil.

Absolvent prestižní Phillips Academy si svou pověst nevylepšil ani tím, když se po promoci na univerzitě Yale v roce 1968 připojil k texaské národní gardě jako pilot, díky čemuž se vyhnul probíhající válce ve Vietnamu.

Prozření, jak sám říká, došel v roce 1986, kdy už byl deset let ženatý s učitelkou a knihovnicí Laurou Welchovou, s níž měl dvě šestileté děti, a podle svých slov za nový život vděčí nalezení víry v Boha. Pověsti zmiňují také pikantnější verzi: když se ráno po oslavě svých čtyřicátin Bush probudil, manželka mu údajně nabídla takzvanou texaskou volbu: buď já, nebo Jack Daniels.

Politikem až po tátovi

Do politiky se George W. Bush pokusil vstoupit již v roce 1978, kdy se ucházel o křeslo v dolní komoře Kongresu. Po prohraných volbách však slíbil, že do politiky nepůjde, dokud neskončí kariéra jeho otce. Následovala neslavná podnikatelská éra a po ní pomáhal Bushovi staršímu s úspěšnou kampaní pro prezidentské volby. Na konci osmdesátých let spolu s několika investory koupil baseballový tým Texas Rangers, kde začal působit jako manažer.

V roce 1994, rok po skončení prezidentského mandátu jeho otce, svůj podíl v mužstvu výhodně prodal, aby se mohl věnovat kandidatuře na texaského guvernéra. Za své působení u oblíbeného baseballového týmu si ve státě vysloužil dostatečnou oblibu na to, aby bez problémů porazil silnou demokratku Ann Richardsovou a stal se tak guvernérem.

Mandát obhájil také o čtyři roky později. Funkci se však věnoval pouze do srpna 2000, kdy byl zvolen republikánským kandidátem pro prezidentské volby. Jeho soupeřem se stal demokrat Al Gore. Volby se nakonec ukázaly jako jedny z nejtěsnějších v historii a vůbec poprvé musel o výsledku rozhodnout Nejvyšší soud. Celý proces provázela řada nejasností a spekulací. V lednu následujícího roku byl přesto George W. Bush uveden do úřadu jako třiačtyřicátý prezident USA.

Dvě prezidentská období, dvě války

Hned po osmi měsících ve funkci musel čelit možná největší výzvě ve své dosavadní kariéře, a to když 11. září došlo k útokům na World Trade Center v New Yorku a na budovu Pentagonu. Bush tenkrát vyhlásil válku světovému terorismu, pod kterou se podepsala většina vyspělých světových národů. Vše zanedlouho vyvrcholilo tažením do Afghánistánu, kde se měl ukrývat šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Méně nadšeně už veřejnost reagovala o rok a půl později, když Bush společně s Velkou Británií a několika dalšími státy podnikl invazi do Iráku, jejíž záminkou se stalo údajné vlastnění zbraní hromadného ničení. Jak se později ukázalo, nic takového se v Iráku nenacházelo.

George W. Bush líbá první dámu Michelle Obamovou. Její muž se vítá s Laurou Bushovou

Foto: Larry Downing, Reuters

Mnozí se dodnes domnívají, že hlavním důvodem vojenského tažení byla bohatá naleziště ropy. Ostatně jako bývalý naftař Bush nadále udržoval úzké styky s ropnými podnikateli a často býval obviňován z toho, že postupuje ve prospěch ropného průmyslu.

Spojeneckým vojskům se v Iráku podařilo dopadnout ukrývajícího se diktátora Saddáma Husajna. Otec Bush tohoto muže na počátku devadesátých let vyhnal z Kuvajtu, Bush mladší dílo dokonal, když jej o patnáct let později svrhnul a nechal pověsit.

Ani všeobecná vlna nevole, která se na Bushe mladšího po jeho pochybném válečném tažení snesla, však nezabránila tomu, aby tento muž v roce 2004 prezidentský mandát obhájil.

Bush katem

Sám sebe Bush označuje za soucitného konzervativce. Coby republikán podporoval snižování daní a kvalitnější péči pro potřebné. Během jeho prvního prezidentského období se americká ekonomika dostala do deficitu, ačkoli jeho předchůdce Bill Clinton ještě hlásil přebytek 230 miliard. Zlepšení se plánovalo na období jeho druhého mandátu, jenže Spojené státy postihl ničivý hurikán Katrina a v roce 2007 jejich hospodářství zdevastovala hypoteční krize.

Neslavně se třiačtyřicátý prezident proslavil také svým záporným postojem ke Kjótskému protokolu o snížení emisí skleníkových plynů, čímž se USA staly společně s Austrálií pouhými dvěma státy ze 178, které dohodu neratifikovaly. Je také odpůrcem potratů, registrovaných partnerství a eutanázie.

Foto: Eduardo Munoz, Reuters

Bush je znám svým hojným využíváním trestu smrti, který je v Texasu povolen. V letech 1999 - 2000 schválil coby guvernér 166 poprav, což bylo dvakrát víc než v předchozích dvanácti letech dohromady. Po dobu svého prezidentování také často zastával tvrdé vyšetřovací metody. Za jednu ze svých největších chyb v úřadě považuje pomalou reakci po hurikánu Katrina v roce 2005. Když v roce 2009 opouštěl Bílý dům, měl podporu pouhých dvaadvaceti procent občanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků