Hlavní obsah

DOKUMENT: Projev prezidenta republiky před vojenskou přehlídkou

Prezident Václav Klaus pronesl projev před úterní vojenskou přehlídkou k 90. výročí vzniku Československa.

DOKUMENT: Projev prezidenta republiky před vojenskou přehlídkou

Vážení vzácní hosté, vážení spoluobčané, vojáci,

starší generace si jistě vzpomenou na každoroční vojenské přehlídky na Letenské pláni, které byly výrazem mocenských tužeb našeho komunistického režimu a současně i demonstrací síly nejen vůči jeho tehdejším zahraničním nepřátelům, ale i vůči jeho domácím odpůrcům. K této tradici se nehlásíme a hlásit nebudeme. Nejsme zemí formálních obřadů, honosných ceremonií, ostentativních manifestací. O manifestaci vojenské síly nám nejde.

Přehlídka jednotek Armády České republiky, Hradní stráže, Policie České republiky, hasičského záchranného sboru, městské policie a Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, jíž budeme za chvíli svědky, se hlásí k myšlence jiné - hlásí se k připravenosti bránit republiku, její zájmy, její demokratické principy, jakož i životy a majetek našich občanů. Dnešní 90. výročí zrodu našeho samostatného státu si akci tohoto typu - poprvé od pádu komunismu - zaslouží.

Nebojme se připomenout v tento den i některé tradice, na nichž stojí naše dnešní svoboda a nezávislost. Je na místě připomenout odhodlání, hrdinství a oběti tisíců československých legionářů, kteří se významně zasloužili o vznik státu Čechů a Slováků. Je na místě připomenout odvahu tisíců našich spoluobčanů, kteří na frontách druhé světové války i v domácím odboji bojovali za znovuobnovení Československa po jeho rozbití na konci třicátých let.

Naší veřejnosti chceme ale ukázat hlavně to, co všechno se po roce 1989 změnilo. V České republice dnes máme moderní, profesionální a akceschopnou armádu budovanou na demokratických principech. Ta již řadu let reprezentuje a hájí zájmy České republiky při plnění náročných a nebezpečných úkolů v zahraničních mírových a humanitárních misích. Naplňuje tím naše spojenecké závazky, jejichž cílem je dosáhnout skutečných záruk naší dnešní svobodné politické existence. V tom hraje naše armáda nezastupitelnou úlohu. A hrát bude.

Není náhodou, že budou v rámci dnešní přehlídky prezentovány i prvky integrovaného záchranného systému a dalších bezpečnostních složek. Jejich úkolem je zajišťování bezpečnosti a ochrany obyvatel naší země a pomoc při odstraňování následků havárií a katastrof. Svou opodstatněnost a své schopnosti při plnění těchto úkolů prokázaly tyto útvary - společně s naší armádou - i při rozsáhlých povodních, které nás v nedávné minulosti dvakrát postihly. Prokazují je však dnes a denně při ochraně života a majetku našich občanů.

Vážení občané,

zde nastoupené jednotky armády a integrovaného záchranného systému jsou tvořeny občany České republiky, jimž není lhostejná budoucnost naší země a jejích občanů a kteří se k této náročné službě dobrovolně rozhodli. Prokazují tím oddanost hodnotám svobody a demokracie. Za to jim patří naše poděkování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků