"V Novém zákoně lze nalézt geniální větu - je sobota pro člověka, nebo člověk pro sobotu? Což platí beze zbytku i pro Vánoce. Kdo tohle nepochopí, bude se dál utápět v materiální části svátků a není mu pomoci," konstatuje dr. Slavomil Hubálek, ředitel společnosti Alea Psychologie.

Příprava Vánoc je u nás hlavně na ženách. A právě ony si nejčastěji stěžují na psychickou zátěž, jež z toho vyplývá. Že by se mužům předvánoční stres vyhnul?

Podle dr. Hubálka ale i oni trpí v té době stresem, třebaže jiným než ženy. V naší společnosti totiž stále ještě leží tíže finančního zajištění Vánoc z větší části hlavně na mužích. Tedy peníze vydělat, vyčlenit na svátky a poctivě rozdělit. Velký stres u nich vzniká právě z vytvoření spravedlivé rovnováhy v rodině.

Stres 1: nedostatek času

* Před Vánoci jako by kus času zmizel, pořád nějaká ta hodina chybí. Proč právě tehdy člověk tak málo stíhá?

Tohle bědování považuji za klišé - času je vždycky stejně a záleží na člověku, jak si ho zorganizuje. Dřív se pracovalo méně, u někoho to přetrvává, jiný dělá i dvanáct hodin denně. Navíc je dnes pracovní vytížení mužů i žen, hlavně ve vyšších profesních pozicích, dost podobné.

Nyní ale existují mnohem širší nákupní možnosti i palety služeb, zatímco dřív se čas ztrácel ve frontách. Takže lze říci, že je ho dnes dost. Jen to chce být lepším manažerem vlastního času, rozumně si rozvrhnout nákupní akce a lépe zorganizovat všechny předvánoční činnosti.

Stres 2: málo peněz

* Taky peníze jako by se ztrácely. Proč před Vánoci vždycky nějaká ta koruna chybí?

Peněz není a asi ani nebude nikdy dost, aspoň většina lidí má tenhle pocit. Je ale dobře si uvědomit, že patříme k té nejbohatší části světa a že věcí máme spíš nadbytek. A že se obklopujeme strašným množstvím krámů, které ve skutečnosti nepotřebujeme. Pro mnohého je potom velká slast, když se před domem objeví kontejner, kam jich může pár odložit - a to včetně některých vánočních dárků. A ten, kdo skutečně moc peněz nemá, by měl pamatovat, že Vánoce jsou daleko příjemnější, když člověk není zadlužený.

Stres 3: tíseň z nákupu dárků

* Proč se ale i výběr vánočních dárků často stává zdrojem stresu?

Protože je jejich vymýšlení náročné a věnovat někomu radost znamená větší míru tvořivosti a angažovanosti. Nejlépe se to dá demonstrovat na darování šperku. Koupit třeba drahou brož dopoledne na Štědrý den je vlastně svým způsobem velmi jednoduchá metoda odbytí partnera. Proč by měla být radost z obdarování drahou věcí lepší než z vtipného dárku, případně změny chování?

Člověk by ale neměl před Vánoci zapomínat ani na sebe a už tehdy si věnovat takový malý dárkový závdavek. Nejlépe kousek času jen pro něj samého, pro sebereflexi a takříkajíc vnitřní inventuru.

Stres 4: pnutí z úklidu

* Jako by se lidé před Vánoci zbláznili, šúrují, čistí a umývají. Proč se takhle ničí, když se doma většinou uklízí průběžně?

To máte těžké, tradice předvánočního úklidu je u nás součástí rodinného svědomí. Když žena neudělá to, co dělala její maminka, vzniká u ní často pocit selhání a zpronevěření rodině. Člověk by ale měl mít odvahu říci si, že vydělává víc než maminka, že si tedy může aspoň nějakou službu zaplatit. A pak to udělat má, neboť i proto ty peníze vydělává.

Stres 5: napětí z množství jídla

* Velký stres vzniká také z té spousty vánočního jídla...

Což je vážně hrozné, protože přejídání je jedním ze základních způsobů přemáhání psychického napětí, takže se tím vánoční stresový cyklus uzavírá. Předvánoční stresy, přejídání, zvýšení hmotnosti a nový stres, tentokrát z nadváhy. Když pochopíme, že materiálním věcem včetně dárků či úklidu nemusíme sloužit, že méně bývá více a že odříkáním nic neztrácíme, můžeme prožít krásné Vánoce.

Rada na závěr

Advent byl původně považován za čas zklidnění. K tomuto pojetí by stálo za to se vrátit. Naučit se odolnosti k reklamám, k manipulaci i oblbování věcmi. Čas Vánoc je přece komplexní a kromě dárků k němu patří i jiné důležité věci, hudba, vůně, estetické prožitky a také malé rodinné rituály. Právě ty poslední mohou nejvíc pomoci, neboť se při nich člověk na chvilku zastaví a sounáležitost se svými blízkými vychutná. Což třeba udělat společně s rodinou aspoň jednu věc, která se běžně na Vánoce nedělá. Budete překvapeni, jak to na předvánoční stresy bezvadně zabírá.