Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Kafe už Newyorčanům nestačí, se zpožděním objevují kouzlo siesty

Aby Newyorčani znovu nabili baterie ve „městě, které nikdy nespí”, již dávno konzumují ve velkém množství kávu a další životabudiče. Poslední dobou však objevují rovněž přednosti odpolední siesty, píše agentura AFP.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Kafe už Newyorčanům nestačí, se zpožděním objevují kouzlo siesty

Mají již k dispozici četné kurzy jógy nebo meditace. Aby překonali únavu vyvolanou nesmírně konkurenčním profesionálním prostředím a náročnou dopravou z domova do zaměstnání a zpět, podlehli někteří z nich módě matcha čaje nebo pití kávy, antistresového nápoje z pepřovníku opojného.

Nyní se však v New Yorku i v dalších amerických velkoměstech objevují místnosti určené pro siestu. K největším zařízením patří Nap York, které se otevřelo letos v únoru v třípodlažní budově nedaleko Times Square. Za 12 dolarů (asi 260 korun) si tu můžete pronajmout malou dřevěnou kabinu, a to kdykoli ve dne i v noci.

Napping in a New York Minute The stigma of sleeping in the middle of the day might be disappearing: Several offices have...

Uverejnil používateľ Kanthan 16. jún 2018

Úspěch na sebe nedal dlouho čekat: Nap York má nyní místo sedmi 22 kabin a na střeše budovy bude brzy k dispozici šest visutých lůžek, které si lze pronajmout za 15 dolarů (zhruba 330 korun) na půl hodiny.

„V New Yorku je velmi těžké najít klid a ticho. Chceme pomáhat vyčerpaným Newyorčanům,“ říká ředitelka marketingu u Nap York Stacy Veloricová.

Třetina Američanů spí méně, než je třeba

Podle Centra pro prevenci chorob spí třetina Američanů nedostatečně. To má dopad na náladu a soustředění, snižuje to produktivitu a vede k absencím. Podle studie Rand Corporation z roku 2016 to americkou ekonomiku ročně stojí až 411 miliard dolarů (přes devět biliónů korun).

Osmadvacetiletá Laura Liová si každý týden dopřává siestu v luxusním centru YeloSpa, které už 11 let nabízí kabinky určené k odpočinku.

Paní Liová vstupuje do šestistěnné kabinky koupající se ve fialovém osvětlení a jako kosmonautka uléhá na nakloněnou matraci. Nohy má ve vzduchu, aby se jí zklidnil srdeční rytmus a aby snadněji usnula.

Za 35 minut ji probudí umělé svítání, vysvětluje Maya Daskalová, šéfka YeloSpa na Páté avenue poblíže slavné Trump Tower. Tento osvěžující spánek stojí jeden dolar (22 korun) za jednu minutu a trvá od 20 do 40 minut.

„Přicházím v těch dnech, kdy mám hodně práce, abych pak odpoledne měla více energie. Nepiju kávu, takže když jsem unavená, nezbývá mi nic jiného než si trochu zdřímnout,“ říká paní Liová. „Mnozí v tom vidí ztrátu času a peněz, ale mně to za to stojí, cítím se pak lépe,“ dodává.

Lidé si uvědomili důležitost spánku

Maya Daskalová soudí, že se společnost mění. „Je jistě mnohem lepší dát se do pořádku pro zbytek dne než se pak v kanceláři zhroutit,“ říká.

Kdo si tuto siestu dopřává? Jsou to ti, kteří mají dlouhou pracovní dobu, těhotné ženy, rodiče dětí, kteří v noci nezamhouřili oka, i ti, kteří celou noc flámovali.

Christopher Lindholst, který sám trpěl chronickým nedostatkem spánku, založil v roce 2004 společnost MetroNaps, která vyrábí „energetické kabiny“, v nichž se člověk může odříznout od světa a zdřímnout si.

První takové kabiny byly instalovány v Empire State Building, ale pak byly odstraněny kvůli posílení bezpečnostních opatření v tomto slavném mrakodrapu.

Uverejnil používateľ Today Myanmar 31. máj 2018

Společnost prodává své kabiny podnikům, vysokým školám, nemocnicím i letištím. „Během 15 let se postoj lidí zcela změnil, uvědomili si význam spánku a jeho blahodárných účinků,“ říká Lindholst. Než se však překonají předsudky o siestě, často spojované s leností, bude to trvat celou jednu generaci, dodává.

Jedna z jeho kabinek dnes trůní v newyorské kanceláři nové společnosti Thrive Global Arianny Huffingtonové, která poskytuje služby zaměřené na lepší životní styl a prevenci syndromu vyhoření. Slavná spoluzakladatelka Huffington Post ve své úspěšné knize Revoluce spánku z roku 2016 zdůraznila nezbytnost skoncovat s iluzí, že se člověk musí vyčerpat, aby mohl uspět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků