Těm, kteří nejsou ve znalostech whisky až tak zběhlí, by se mohlo zdát, že Japonsko není pro tento alkohol zrovna zemí zaslíbenou. Přitom patří společně se Skotskem, Irskem a Spojenými státy mezi zásadní producenty obilného destilátu.

ČTĚTE TAKÉ SPECIÁL O WHISKY:
Když muži nosí sukně a whisky teče proudem

A právě lahev whisky ze země vycházejícího slunce se prodala v aukci za rekordní sumu. Yamazaki během páteční aukce v čínské Tchaj-peji pokořila loňský rekord o téměř 100 tisíc dolarů a vyšplhala se na částku 430 tisíc dolarů (asi 9,7 milionu korun). Stala se tak nejdražší japonskou whisky v historii.

Whisky byla palírnou, jež byla založena v roce 1923 a je tak nejstarší v Japonsku, vyrobena celkem ve třech edicích. První z nich byla plněna v roce 2005, druhá od dva roky později a poslední v roce 2011.

Padesátiletou whisky, která před naplněním do lahví zrála v sudech z japonského dubu mizunara, nebude ani v případě potřebného kapitálu snadné do své sbírky získat. Nejcennější edice, do které patří zmíněné lahve, z roku 2005 bylo totiž vyrobeno pouze 50 lahví.

Dvě z nich již našly svého majitele, kteří si tak mohou vystavit luxusní dřevěné pouzdro, v němž se leskne japonský klenot.

Může se vám hodit na Zboží.cz: