Jde o první ze série úsporných opatření, která slíbil nový prezident Andrés Manuel López Obrador v předvolební kampani.

„Prodáme všechna letadla a helikoptéry, které používali zkorumpovaní politici,“ zopakoval v pondělí prezident López Obrador, který se úřadu ujal v sobotu a který hodlá prodat i další vládní letouny a létat komerčními linkami. Luxusní vládní boeing nalétal necelých 2000 hodin a asi 600 000 kilometrů, má nejmodernější vybavení, prezidentské apartmá, devět toalet a koupelnu se sprchovým koutem. Dokáže letět 20 hodin, aniž by musel tankovat palivo.

První levicový prezident Mexika po několika desetiletích se chce vyhnout všem symbolům luxusu. Už dříve také uvedl, že nebude jako jeho předchůdci v předchozích více než 80 letech bydlet v prezidentské rezidenci Los Pinos, která má být otevřena pro veřejnost jako kulturní centrum.

Na své první tiskové konferenci dnes López Obrador také uvedl, že jednou z priorit jeho vlády bude snížení kriminality v zemi. Brífinky s novináři chce prezident pořádat každý den, jako to dělal v době, kdy byl starostou mexické metropole (prosinec 2000 až červenec 2005).

„Budeme chránit novináře a sociální aktivisty, kteří jsou v ohrožení,“ prohlásil dnes prezident. Mexiko patří k nejnebezpečnějším zemím pro žurnalisty. Od roku 2000 tam bylo zabito na 140 novinářů, poslední z nich v sobotu, v den prezidentské inaugurace, kdy byl v metropoli západomexického státu Nayarit nalezen zastřelený novinář Alejandro Márquez.

Do vlády nového prezidenta vkládají mnozí Mexičané velké naděje, podle posledního průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil mexický tisk, věří přes 80 procent obyvatel země, že nová vláda jejich životy zlepší.