Vanuytrecht nyní žije v poustevně v horském městečku Saalfelden na západě Rakouska. Ta je vestavěná do skály a velikostí připomíná spíše nevelkou chýši.

Nabídka zněla jasně - bylo požadováno, aby byl kandidát vyrovnaný a cítil se být spojený s křesťanstvím. Nutno podotknout, že 350 let stará římsko-katolická poustevna nemá elektřinu, tekoucí vodu ani topení. Disponuje však úchvatnými výhledy na sněhem pokrytý ledovec.

Ubytování o 40 metrech čtverečních je doslova vytesáno do skalní stěny v nadmořské výšce 1001 metrů nad mořem. Ve svém novém životě bude muset Vanuytrecht překonávat 250 výškových metrů, jen aby si mohl dojít pro vodu.

Výhled a pomodlení

Skutečnost je však taková, že když si užívá slunečních paprsků na lavičce před kapličkou, vyzařuje poklid muže, který našel vše, co chtěl. Šlukuje ze své dýmky a rozhlíží se po ledovci Kitzsteinhorn. Netají se tím, že mu inzerát zcela změnil život.

Zvykem bývá, že Saalfeldenský poustevník žije v kapli po mnoho let a svého následovníka hledá sám. Jenže ten poslední se rozhodl svůj post opustit už po první osmiměsíční sezóně loni v listopadu. Žadatelé o tento post byli varováni, že nebudou žít v úplné samotě, protože do poustevny chodí mnoho turistů, aby si užili výhled, pomodlili se a popovídali si.

A Vanuytrecht je na své hosty připraven - hikerům se z jeho rukou dostane sklenky místního destilátu a malé děti dostanou kousek koláče. Maličká kaple se nachází přímo v jeho příbytku, za maličkou kuchyní. Tam vodí osobně lidi, kteří se chtějí v soukromí pomodlit.