Produkovat legálně whisky je ve Švýcarsku povoleno od roku 1999. Kromě jiných toho okamžitě využil tradiční pivovar Rugenbräu, který uvedl na trh svou první single malt whisky již v roce 2003.

Rok nato už začala firma whisky pálit pravidelně, v roce 2008 ji pak představila pod značkou „Swiss Highland Single Malt“, pod níž ji prodává dodnes. Vrcholem pak bylo v roce 2010 otevření vlastní palírny.

Většina produkce značky zraje v běžných sklepech, na část lze ale narazit na dost netradičním místě, a to v jeskyni v ledovci Aletsch v sedle Jungfaujoch, které je známé nejvýše položeným železničním nádražím v Evropě.

Whisky zrající v sudech uložených v ledovci má příhodný název Ice Label

Whisky zrající v sudech uložených v ledovci má příhodný název Ice Label

FOTO: Vojtěch Pospíšil, Novinky

V jeskyni v nadmořské výšce 3454 metrů, kterou palírna nazývá „jedním z nejunikátnějších sklepů na světě“, pochopitelně leží jen pár sudů. Vměstnat jich tam víc by bylo náročné, navíc whisky, jejíž označení je „překvapivě“ Ice Label, není samozřejmě zrovna nejlevnější.

O něco dostupnější je řada Classic, kterou jsme měli možnost ochutnat v redakci. A není vůbec špatná, ostatně autor whisky bible Jim Murray jí ve vydání z roku 2012 dal 95 bodů ze 100 možných.

Kvalitu ocenil i Jim McEwan, master distiller a částečný vlastník skotské palírny Bruichladdich, který se po ochutnání whisky Swiss Highland stal dokonce patronem a rádcem značky.

Lahve řad Classic a Ice Label

Lahve řad Classic a Ice Label

FOTO: rugenbraeu.ch

Není to úplným překvapením, švýcarská whisky je totiž obecně dobře hodnocená. Ostatně platí tam stejný zákon jako ve Skotsku, kdy se jako whisky smí nazývat pouze destilát, který strávil v sudu nejméně tři roky. V kombinaci s kvalitními surovinami a precizním přístupem tak mohou získávat mezinárodní renomé i palírny, které fungují na trhu jen zlomek času oproti svým skotským vzorům.