Hlavní obsah

Ve Varech vyhrál rumunský film o masakru židů, bodovali i Svědkové Putinovi

• Aktualizováno
Novinky, Lenka Hloušková, Lucie Sieglová

Velký křišťálový glóbus si z Karlových Varů odvezl letos rumunský režisér Radu Jude za svůj snímek Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři. Důvod k radosti měli ve Varech také Češi. Cenu za režii si odváží Olmo Omerzu za snímek Všechno bude. Slovinský režisér, který prošel pražskou FAMU, žije a tvoří v Česku řadu let.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Tři hlavní ceny v rukách osobností. Zleva Robert Pattison, uprostřed Jaromír Hanzlík, vpravo Barry Levinson.

Článek

Na slavnostním zakončení byly předány také glóby význačným osobnostem v sále. Ten křišťálový za mimořádný přínos světové kinematografii převzal americký režisér Barry Levinson.

„Mnohokrát děkuji, tohle je úžasný festival, moc se nám tu líbilo. Jsem z toho vedle, jsem tu s manželkou Dianou, dcerou a dvěma vnoučaty. Diana chtěla, abych ještě jednou poděkoval divákům za ocenění za film Rain Man. A musím poděkovat i tady tomu pánovi (ukazuje na Bartošku), je to skvělý člověk a pokusím se teď vyslovit jeho jméno česky - Jiři Bartoška,“ řekl Levinson.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Režisér Barry Levinson s cenou, kterou mu předal prezident festivalu Jiří Bartoška.

„Mám pocit, že jsem se tu narodil, ale nikdy jsem se nenaučil jazyk. Je to pocta pro kluka z Baltimoru, teď tu dostává cenu. To by mě nikdy nenapadlo,“ pokračoval.

„Na filmu je úžasné, že je to forma, která propojuje celý svět, a je jedno, odkud jste. Příběhy se vyprávějí po celé světě a my se s nimi dokážeme ztotožnit. Můžeme u nich plakat, smát se. Je dobré si v dnešní uvědomit, že se vzájemně podobáme, než že bychom byli rozdílní. Jazyk filmu nás propojuje a je úžasné být toho součástí. Díky všem, kdo se podílel na přípravě tohoto festivalu, bylo to úžasné,“ zopakoval slavný režisér.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Robert Pattinson s cenou.

Pattinson: Jsem hrozný řečník

Další hvězda festivalu Robert Pattinson získal Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary Jiřího Bartošky.

„Děkuji mockrát. Mám tady tahák, jsem hrozný řečník. Děkuji Jiří, Karle a Kryštofe, že jste mě pozvali, vždy jsem sem chtěl přijet. Tolik filmařů mi vyprávělo, jak je to tu báječné. A že pokud se chcete bavit, tak tenhle festival je ten pravý. Čím víc se mění filmový průmysl, tím víc nabývají na důležitosti festivaly, jako je ten karlovarský, protože uvádějí filmy, ke kterým se jinak těžko dostává. Děkuji vám za podporu filmů, na kterých jsem pracoval, moc si toho vážím, díky,“ řekl ve své děkovné řeči.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Herec Jaromír Hanzlík s cenou, kterou mu předal prezident festivalu Jiří Bartoška.

Český herec Jaromír Hanzlík pak dostal Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu za umělecký přínos české kinematografii.

„Už jste mě tady ve Varech podruhé dojali, děkuju. Já ti, Jirko, děkuju za tuhle krásnou cenu. Tímto oceněním jsi mě poslal do společnosti skvělých lidí a báječných kumštýřů a toho si vážím,“ řekl Hanzlík. „Kromě tebe chci poděkovat především divákům, protože pro diváky to dělám a jsem vděčný za jejich přízeň. Já vám strašně moc děkuju,“ dodal dojatě

Téma, o němž se „nemluví”

Radu Jude prostřednictvím svého snímku Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři sleduje pokusy mladé režisérky Mariany inscenovat masakr židů, jehož se dopustila během druhé světové války rumunská armáda v Oděse. (celá zpráva)

Foto: KVIFF

Ioana Iacobová (vpravo) jako Mariana a Alexandru Dabija jako její protihráč

Událost chce pojmout jako představení na náměstí jednoho rumunského města.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Režisér Radu Jude s hlavní cenou.

Bodoval Olmo Omerzu

Hlavní porota ocenila také režisérskou práci na snímku Všechno bude. (celá zpráva)

Slovinský režisér žijící a pracující roky v Česku Olmo Omerzu tak potvrdil předpoklady, že právě jeho film může na 53. ročníku MFF KV uspět.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Slovinský režisér, absolvent FAMU, Olmo Omerzu si z Varů odváží ocenění za nejlepší režii. A to za snímek Všechno bude.

„Děkuju moc porotě, mám z toho opravdu velkou radost. Děkuji Karlu Ochovi a Jiřímu Bartoškovi, že jsme tu mohli film ukázat. Děkuji také hercům Tomáši Mrvíkovi a Janu Františku Uherovi, kteří stáli poprvé před kamerou a předvedli skvělou práci, děkuji i Elišce Křenkové, produkci, rodině, přítelkyni,“ řekl Omerzu.

Foto: KVIFF

Festivalové ozvěny přivezou do Prahy a Brna 29 filmů včetně road movie Olma Omerzua Všechno bude.

Cenu za ženský herecký výkon si pak z Varů domů odváží Argentinka Mercedes Morán, která porotce oslovila ve snímku Cesta do Florianópolisu. (celá zpráva)

Stejné ocenění získal v mužské kategorii Izraelec Moshe Folkenflik za roli ve filmu Geula. (celá zpráva)

Hlavní porota udělila také hned dvě zvláštní ocenění. A to snímkům Skokan a Příběh lásky.

 Svědkové Putinovi s cenou

Během festivalu se také hodně mluvilo k dokumentu Svědkové Putinovi. Režisér Vitalij Manskij jej osobně ve Varech představil. (celá zpráva)

Foto: Milan Malíček, Právo

Režisér Vitalij Manskij

A porotci dokumentární soutěže po zhlédnutí všech snímků kategorie rozhodli, že právě jeho dílo bylo letos nejlepší. Snímek je složen z doprovodného komentáře a hlavně záběrů dvou prezidentů Vladimira Putina a Borise Jelcina z let 1999 a 2000, kdy si zrovna předávali moc.

Soutěžní sekci Na východ od Západu pak ovládl kyrgyzstánsko-ruský snímek Šalamounova hora, osobitá road movie s rodinným dramatem, i svébytná komedie, která nevšedním způsobem zpřítomňuje život v Kyrgyzstánu.

Zvláštní cenu poroty získala další road movie, tentokrát maďarská, Rozkvetlé údolí. Ironický, punkově drzý příběh o mladých milencích na útěku spojuje poetické a realistické obrazy.

Divákům se líbil Rain Man

Prestižní Diváckou cenu Práva si letos odvezl, poněkud překvapivě, legendární film Rain Man. Přitom letos slaví už třicet let od svého natočení. Sošku si z rukou filmové kritičky Věry Míškové převzala žena jeho tvůrce Barryho Levinsona Diana.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Diváckou cenu Práva převzala z rukou filmové kritičky Věry Míškové manželka Barryho Levinsona Dianna.

Má to důvod, byla mu rádkyní v době, kdy se k němu scénář dostal.

HLAVNÍ SOUTĚŽ
VELKÁ CENA – KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS (25 000 USD)
„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ / „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”
Režie: Radu Jude
Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko, Německo, 2018
ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY (15 000 USD)
Cesta do Florianópolisu / Sueño Florianópolis
Režie: Ana Katz
Argentina, Brazílie, Francie, 2018
CENA ZA REŽII
Olmo Omerzu za režii filmu Všechno bude / Všechno bude
Česká republika, Slovinsko, Polsko, Slovensko, 2018
CENA ZA ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
Mercedes Morán za roli ve filmu Cesta do Florianópolisu / Sueño Florianópolis
Režie: Ana Katz
Argentina, Brazílie, Francie, 2018
CENA ZA MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
Moshe Folkenflik za roli ve filmu Geula / Geula
Režie: Joseph Madmony, Boaz Yehonatan Yacov
Izrael, 2018
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
Skokan / Podbrosy
Režie: Ivan I. Tverdovskiy
Rusko, Litva, Irsko, Francie, 2018
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ
Příběh lásky / Zgodovina ljubezni
Režie: Sonja Prosenc
Slovinsko, Itálie, Norsko, 2018
SOUTĚŽ NA VÝCHOD OD ZÁPADU
VELKÁ CENA NA VÝCHOD OD ZÁPADU (15 000 USD)
Šalamounova hora / Suleiman gora
Režie: Elizaveta Stishova
Kyrgyzstán, Rusko, 2017
ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY NA VÝCHOD OD ZÁPADU (10 000 USD)
Rozkvetlé údolí / Virágvölgy
Režie: László Csuja
Maďarsko, 2018
SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ
CENA ZA NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM (5 000 USD)
Svědkové Putinovi / Svideteli Putina
Režie: Vitaly Mansky
Lotyšsko, Švýcarsko, Česká republika, 2018
ZVLÁŠTNÍ CENA DOKUMENTÁRNÍ POROTY
Walden / Walden
Režie: Daniel Zimmermann
Švýcarsko, Rakousko, 2018
DIVÁCKÁ CENA DENÍKU PRÁVO
Rain Man / Rain Man
Režie: Barry Levinson
USA, 1988

Statistika 53. MFF Karlovy Vary 2018

  • Zúčastnilo 13 080 akreditovaných návštěvníků - z toho 10 857 s festival passy, 403 filmových tvůrců, 1190 filmových profesionálů a 630 novinářů.
  • V průběhu festivalu se uskutečnilo 501 filmových představení a bylo prodáno celkem 140 135 vstupenek. Uvedeno bylo celkem 236 filmů, z toho 181 hraných (143 celovečerních a 38 krátkých) a 55 dokumentárních (z toho 35 celovečerních a 20 krátkých).
  • Z uvedených filmů mělo na festivalu 35 světovou, 8 mezinárodní a 7 evropskou premiéru.
  • 182 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 103 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

Reklama

Výběr článků

Načítám