Pole v Anglii vypráví o čtveřici mužů, kteří dezertují z bitvy Anglické občanské války. Vydávají se po poli daleko od zuřícího boje a mezitím si vyměňují typickým britským humorem nabité konverzační šlehy. Od první chvíle tu na sebe soustředí pozornost Reece Shearsmith v roli zbabělého a taky pobožného Whiteheada.

Na kvarteto čekají hned dva dějové body obratu. Jednak si po vyčerpávajícím pochodu dají k večeři polévku z halucinogenních hub a pak potkají irského alchymistu O’Neila (v podání Michaela Smileyho), který je zajme a donutí hledat jakýsi poklad. „Věděl jsem, že ďábel bude Ir, jen jsem myslel, že bude vyšší,“ glosuje to jedna z postav. Vše pak směřuje ve finální střet O’Neila s Whiteheadem.

„Vždycky mě tahle doba zajímala. Lidé se pokusili zbavit krále – nebo ještě lépe, zbavit Boha. To je radikální myšlenka a hodně lidí se tehdy v jejím jméně opravdu radikalizovalo. A je to taky čas, kdy se kouzla stávala vědou,“ říká režisér Ben Wheatley.

Pole v Anglii se opírá o černobílou kameru

Jak už bylo naznačeno v úvodu, žánrově film kolísá od konverzační komedie až po halucinogenní trip, jehož kadence střihu by nemusela epileptikům dělat dobře (filmu taky nechybí úvodní zdravotnické upozornění). Wheatley si hraje s filmařskými prostředky, výrazné úlohy tu mají hudba, živé obrazy a především kamera.

„Černobílá kamera nám hlavně seděla k době, kdy se film odehrává. Barvy také tolik neodvádějí pozornost od textury obrazů, díky čemuž třeba pole či tráva působí úplně novým způsobem,“ dodává k tomu Wheatley.

Ono pole pak není jen prostým místem činu, ale samo vstupuje do děje, čas ani prostor zde neplní svou konvenční úlohu. Je to zkrátka velká filmařská jízda.

Britský režisér Ben Wheatley

Britský režisér Ben Wheatley

FOTO: ČTK

„Nedávno jsme se bavili s jedním kolegou z branže a on mi říkal, že kvalitní festivalový film musí překvapit, inspirovat a být výzvou – a Pole v Anglii všechny tyto požadavky do puntíku splňuje,“ popisuje umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och, proč programové oddělení po snímku sáhlo.

Wheatley je jedním z režisérů, jimiž se britská kinematografie ráda chlubí, a tak není divu, že je na ostrovech jeho nový snímek Pole v Anglii očekáván s velkou pozorností. Oficiální světovou premiéru bude mít na několika médiích najednou hned druhý den po jeho festivalovém promítání v Karlových Varech.