Dobeš se v pátek vrátil takzvaně na místo činu přesně po devíti letech. „Pracoval jsem tehdy v roce 2003 na lístcích. Byla to má studentská brigáda,“ uvedl pro Právo. S jeho tváří se mohli setkávat konkrétně lidé, kteří patřili na festivalu do kategorie filmových profesionálů.

A co nynější ministr s výdělkem udělal? Se smíchem vše glosoval: „Propil jsem je!“ Hrdlem mu tehdy prý proteklo kdeco, včetně legendární karlovarské becherovky.

Páteční večer probíhal o dost mírněji. Ministr sice původně plánoval, že by mohl stihnout už slavnostní zahajovací ceremoniál i následný film, ale vše bylo na konec jinak.

Na festival se chce vrátit

"Mám moc práce, takže sotva stíhám pozdější večírek,“ postěžoval si jen pár desítek minut před zahájením 47. ročníku filmového festivalu.

Moc filmových zážitků na něj ovšem o víkendu nečeká. „Pospíchám za dcerou, ale do Varů se chci ještě vrátit. Určitě ve čtvrtek a pátek, třeba stihnu i sobotu,“ shrnul. Své favority mezi letošními snímky ještě nemá. „Rozhodnu se na místě podle momentální situace,“ řekl.

Vedení MFF KV k Dobešovu působení pro Festivalový deník - který na věc jako první upozornil - uvedlo, že je "na svého chlapce hrdé a těší se, že některý ze současných nápojářů/uvaděček/hlídačů to dotáhne až na prezidenta".