Hlavní obsah

Festival ve Varech zahájí film Dar, na úvod přijede Klaus i Schrader

Organizační tým MFF Karlovy Vary v úterý kromě hvězdných hostů Antonia Banderase a Isabelle Huppertové ohlásil také kompletní program filmů, včetně hlavní soutěže. Na západ Čech přijede už v úvodu festivalu rovněž scenárista snímků Martina Scorseseho Taxikář a Zuřící býk Paul Schrader, a také už dříve ohlášení Patrice Chereau a Miloš Forman.

Festival ve Varech zahájí film Dar, na úvod přijede Klaus i Schrader

Ve Varech bude uveden Schraderův poslední režijní počin Okamžik vzkříšení (Adam Resurrected) z roku 2008, adaptace kontroverzního románu Yorama Kaniuka. O dalších v úterý oznámených filmových hostech Antoniu Banderasovi a Isabelle Huppertové se dočtete zde.

Celý festival (proběhne 3. až 11. července) zahájí snímek Dar režisérky Shany Festeové, uvedený v mezinárodní premiéře. Neměli by u toho chybět ani prezident Václav Klaus a expremiér Mirek Topolánek.

Filmový svátek pak zakončí hudební komedie Piráti na vlnách slavného britského scenáristy a režiséra Richarda Curtise, tvůrce scénářů k filmům Notting Hill, Láska nebeská (zároveň jeho režijní debut), Čtyři svatby a jeden pohřeb a k oběma snímkům s Bridget Jonesovou. Z mimofilmových hostí je pozván např. Václav Havel.

Předprodej vstupenek i zesílený internet

Organizátoři také znovu upozornili na letošní novinku – předprodej vstupenek, který se uskuteční 29.-30. června. Více zde.

Dalším krokem vstříc návštěvníkům a návštěvnicím je zesílení internetového bezdrátového pokrytí v centru Karlových Varů.

„Krize se nás zatím nedotkla, jak na tom budeme v dalších letech, těžko odhadovat,“ prohlásil v úterý před novináři Jiří Bartoška, prezident festivalu.

Hlavní soutěž nabídne tři světové premiéry

V hlavní soutěži se letos sejde 14 snímků včetně tří světových premiér. Český film chybí. „Máme tam aspoň slovenský film Pokoj v duši, ale žádný použitelný český jsme neviděli,“ řekla umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová (celý rozhovor s ní zde).

Hlavní soutěž MFF Karlovy Vary

Anděl u moře (Un ange à la mer), režie: Frédéric Dumont, více zde.
Potlesk (Applause), režie: Martin Zandvliet, více zde.
Himálaj (Barami Memounen Got, Himalaya), režie: Jeon Soo-il, více zde.
Dvacet (Bist), režie: Abdolreza Kahani, více zde.
Duše Paula Giamattiho (Cold Souls), režie: Sophie Barthesová, více zde.
Nejsem tvůj přítel (Nem vagyok a barátod), režie: György Pálfi, více zde.
Bez konce (Nije kraj), režie: Vinko Brešan, více zde.
Černá ovce (Oveja negra), režie: Humberto Hinojosa Ozcariz, více zde.
Pokoj v duši, režie: Vladimír Balko, více zde.
Sviňky (Świnki), režie: Robert Gliński, více zde.
Za všechno může Jidáš (Tutta colpa di Giuda), režie: Davide Ferrario, více zde.
Villa Amalia, režie: Benoît Jacquot, více zde.
Vlček (Volčok), režie: Vasilij Sigarev
Whisky s vodkou (Whisky mit Wodka), režie: Andreas Dresen, více zde.

Mimořádně silný je příběh dvanáctiletého Louise, který je bezbranný vůči vlivu svého otce a především jeho psychické choroby, v soutěžním filmu Frédérica Dumonta Anděl u moře (Un ange à la mer).

Stejně jako Anděl u moře bude mít světovou premiéru v Karlových Varech také dánský snímek Potlesk (Applause), který pozoruje stárnoucí herečku bojující s alkoholem. Výborný výkon tu podala už zavedená herečka Paprika Steenová.

Zásadním snímkem je Villa Amalia režiséra Benoît Jacquota. Do Varů přijíždějící Isabelle Huppertová v ní ztvárnila ženu, která se rozhodne zcela a kompletně opustit svůj předchozí život. Zbaví se partnera, šatů, kont i telefonu.

I u nás velmi známý americký herec (mohli jste ho vidět třeba ve snímku Bokovka) propůjčil své jméno do názvu soutěžního filmu Sophie Barthesové Duše Paula Giamattiho (Cold Souls). Vypráví příběh herce, který pracovní nápor na vlastní duši řeší jejím zmrazením.

Bez šance na Křišťálový glóbus není ani mexický snímek Černá ovce (Oveja negra) z prostředí dvou chudých pastýřů, kteří najdou odvahu změnit svůj osud. Film natočil Humberto Hinojosa Ozcariz.

Výborný je italský snímek Za všechno může Jidáš (Tutta colpa di Giuda), komedie s muzikálovými prvky o tvorbě avantgardního divadla ve věznici. Režie se ujal Davide Ferrario.

Whisky, vodka a Vlček

Německo zastupuje v soutěži film Whisky s vodkou (Whisky mit Wodka), kde se stárnoucí herec vyrovnává sám se sebou. A je přitom protivný a náladový na všechny okolo.

Na poslední chvíli se dostal do soutěže ruský snímek známého divadelníka Vasilije Sigareva Vlček (Volčok). Přináší příběh matky, pro kterou je její narozená dcera nevítaným břemenem.

Zbylé filmy v hlavní soutěži už byly odhaleny dříve: polský film Roberta Glińského Sviňky (Świnki), Nejsem tvůj přítel (Nem vagyok a barátod) György Pálfiho, mimo jiné tvůrce Taxidermie. Dále korejský snímek Himaláj (Barami Memounen Got, Himalaya), íránský film Dvacet (Bist) s vynikajícím Parvizem Parastuiem v hlavní roli.

Chorvatský režisér Vinko Brešan uvede v Karlových Varech film Bez konce (Nije kraj). Soutěžní čtrnáctku pak uzavírá slovenský snímek Pokoj v duši režiséra Vladimíra Balka, podle scénáře Čecha Jiřího Křižana.

Více o dalších soutěžních sekcích Na východ od Západu a dokumentární soutěži se dozvíte zde, resp. zde.

Informace a tipy na zajímavé filmy najdete také ve speciální příloze Novinek zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků