Chantal Montellierová, David Zane Mairowitz
Franz Kafka
Proces
Grafický román
Přeložil Viktor Janiš.
BB/art

Kreslířka a libretista si nedělají nárok na to, že Franze Kafku skutečně objevili, příběh Josefa K. je pro ně nejednoznačný, uchovávající si jistou míru nepoznatelnosti. Možná proto je jejich černobíle vyvedený komiks působivou, fantazii podněcující variací.

Jan Jindra, Judita Matyášová
Na cestách s Franzem Kafkou
Academia

Slavná i neznámá místa v Čechách a Evropě I pro Kafku milující čtenáře bude překvapením, že byl spisovatel na tehdejší dobu nadprůměrně zcestovalým intelektuálem.
Fotograf Jindra poeticky dokumentuje místa, která Kafka navštívil, a Judita Matyášová jeho snímky provází komentáři a úryvky z Kafkova díla. Strašný byl lomoz metra, když jsem jím jel poprvé v životě z Montmartru na velké bulváry. (1910)

Albrecht Hagemann
Fidel Castro
Přeložili Petr Pytlík a Tereza Semotamová.
Větrné mlýny

Biografie kubánského revolucionáře z pera Albrechta Hagemanna je i sbírkou citátů, které se kolem Castra rojily. Je typickým příkladem mladého Kubánce se solidním původem, ze kterého by mohl vinou nedostatečné rodičovské výchovy nebo kvůli skutečné výchově velmi brzy vyrůst opravdový gangster, píše se o Fidelovi kupříkladu v dokumentu americké tajné služby (1947).

Quentin Tarantino
Hanebný pancharti
Scénář
Přeložil Petr Zenkl.
Mladá fronta

Málokdo umí mluvit filmem jako Tarantino, odchovaný babičkou a televizí, proto je nezvyklé otevřít si jeho scénář jako knihu. Hanebný pancharti, příběh z okupované Francie, jsou k tomu ale ideální; film je totiž postaven na dialozích. Jen se nevyplácí zapomenout, že to celé začíná: Bylo, nebylo...