Stanisław Lem v knize esejů Sex Wars vychází z mnohokrát ověřené skutečnosti, že neandrtálci měli větší lebky než my, a vyslovuje odvážnou hypotézu: Neandrtálci vyhynuli právě proto, že byli inteligentnější než my. Vyšší inteligence je strategickou nevýhodou, neboť člověka činí méně závislým na ostatních, na kolektivech, davech, hordách – a v lidských dějinách prosperovaly, vítězily a přežívaly právě semknuté hordy průměrných.

To ví přece každá ženská, že výhodnější je být hloupá než chytrá, souhlasí s Lemem moje manželka – proto má inteligentní žena s hledáním kvalitního partnera stokrát víc problémů než primitivní puťka.

A co politika? dodávám já – v té daleko spíš uspěje velkohubý primitiv než pochybující intelektuál; filosof na trůně, jako třeba Masaryk, je pouhá výjimka potvrzující pravidlo.

Plyne z toho nějaké poučení? Jak by ne: Až vás vyhodí ze školy, až vám šéf dá padáka, až vám každý řekne, že jste idiot, nezoufejte – svět patří vám! Hloupá děvčata se šťastně vdají za úspěšné muže, kteří uspějí právě proto, že jsou dostatečně zabednění. A budou-li jejich potomci po rodičích, jejich rod nikdy nevyhyne.