Hlavní obsah
Monty Python a Svatý grál Foto: Profimedia.cz

Nuda? Vyberte si film z těchto deseti komedií a pobavíte se

Ne každý den je nálada na to, pustit si film s vážným tématem. Občas se každý chce jen tak pobavit u komedie. Přinášíme deset tipů na klasiky tohoto žánru. Tak co to bude - Někdo to rád horké, Sám doma, Vrchní prchni! nebo třeba Láska nebeská?

Monty Python a Svatý grál Foto: Profimedia.cz
Nuda? Vyberte si film z těchto deseti komedií a pobavíte se

1. Někdo to rád horké

Božskou Marilyn Monroe můžete vidět například ve filmu Někdo to rád horké, který v roce 1959 natočil Billy Wilder. Hereckou společnost jí tam dělali Tony Curtis a Jack Lemmon. A děj? Dva muzikanti utíkají před bandou gangsterů. Převléknou se za ženy a ukryjí se v dívčím orchestru. Tam se seznámí se zpěvačkou Pusinkou Kovalczykovou, do které se jeden z nich zamiluje. Jenže vzhledem ke svým převlekům musí sami odrážet amanty. Ale tak, nikdo není dokonalý...

2. Vrchní, prchni!

Duo Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák vytvořilo desítky divadelních her a filmů, které diváky baví i dnes. V roce 1980 například vznikl snímek Vrchní, prchni!, jenž Smoljak natočil a Svěrák k němu napsal scénář. Hlavní roli knihkupce, který se začne převlékat za číšníka a okrádat lidi v hospodách tím, že je kasíruje, obsadil Josef Abrhám.

3. Sám doma

„Na něco jsme zapomněli... Na Kevina!“ Legendární hláška pochází z komedie z roku 1990 od režiséra Chrise Columba. V hlavních rolích excelovali Macaulay Culkin, Joe Pesci a Daniel Stern. Zatímco Kevinova rodina bez něj omylem odletěla na Vánoce do Paříže, Kevin zůstává sám doma v Americe. V okolí se zrovna potulují mokří banditi, kteří si vyhlédli dům, kde Kevin bydlí, k vyloupení. To ale netuší, že Kevin jim to jen tak nedaruje. V domě zloději narazí na desítky pastí, které je mají zničit a majetek Kevinovy rodiny ubránit.

4. Limonádový Joe aneb Koňská opera

V roce 1964 režisér Oldřich Lipský natočil muzikálovou westernovou komedii, v níž zazářili například Olga Schoberová, Květa Fialová a Karel Fiala. Na Divokém západě pije ten jeden jediný správný muž jen kolalokovu limonádu a je v podstatě nemožné ho zabít.

5. Císařův pekař – Pekařův císař

Česká veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a Golemovi rozdělená do dvou dílů pravděpodobně nenechá diváka na pochybách, že Jan Werich, který se zde objevuje v pečlivě propracované dvojroli císaře a pekaře, byl geniálním hercem a komikem. Jeho smysl pro legraci se ukázal při množství představení a filmů a Císařův pekař – Pekařův císař rozhodně patří do zlatého fondu české kinematografie. Filmy natočil v roce 1951 Martin Frič.

6. Láska nebeská

Nejen na Vánoce se můžete zasmát u této komedie z roku 2003, kterou natočil Richard Curtis. Více než dvouhodinový film odehrávající se před Vánoci se skládá z několika souvisejících příběhů o lásce, které se postupně skládají do jednoho celku. Ve snímku, který televize vysílají o Vánocích dodnes, si zahrálo množství hollywoodských hvězd, například Bill Nighby, Colin Firth, Liam Neeson, Emma Thompsonová, Keira Knightleyová, Hugh Grant nebo Alan Rickman.

7. Četník ze Saint Tropez

Kdo by nemiloval Louise de Funèse v roli četníka Cruchota a jeho grimasy. Klasiku francouzsko-italské komedie natočil v roce 1964 Jean Girault. Funèse v českém dabingu nezaměnitelně ztvárnil herec František Filipovský. Snímek se dočkal několika stejně vtipných pokračování.

8. Hoří, má panenko

Světově uznávaný český režisér Miloš Forman v roce 1967 natočil minimalistickou komedii z prostředí hasičského bálu. Groteska vysmívající se společnosti je prvním Formanovým barevným filmem. Snímek byl obsazen neherci známými z jeho předcházejících filmů (například Jan Vostrčil a Milada Ježková). Komedie postavená na vtipných dialozích byla nominována na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

9. Bláznivá střela

Frank Drebin má chránit Alžbětu II. Kvůli zmatkům, které často sám způsobuje, má ale už tak náročnou situaci ještě složitější. Americkou klasiku plnou pádů a trapných konverzací natočil v roce 1988 režisér David Zucker. V hlavních rolích se představili Leslie Nielsen a dcera rokenrolového krále Priscilla Presleyová.

10. Monty Python a Svatý grál

Humoristická klasika pro fajnšmekry vznikla v roce 1975. Natočili ji Terry Giliam a Terry Jones a zahráli si tam například Graham Chapman, John Cleese nebo Eric Idle. Jde o neotřelé zpracování příběhu krále Artuše putujícího napříč Británií za Svatým grálem. Na své cestě se střetává s bizarními překážkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků