Hlavní obsah

Zemřel filmový císař František Josef ze Sissi

Rakouský herec Karlheinz Böhm zemřel ve čtvrtek ve věku 86 let. Jeho popularita byla nejsilnější v padesátých letech, kdy hrál Františka Josefa v melodramatické filmové limonádě o císařovně Sissi.

Zemřel filmový císař František Josef ze Sissi

Herec byl potomkem dirigenta Karla Böhma a zpěvačky They Linhardové, hudební kariéra ho ale nezlákala. Když si zahrál Františka Josefa vedle Romy Schneiderové v Sissi (1955), rychle ho to proslavilo i v zámoří. V Americe poté dostal například roli úchylného Marka Lewise v thrilleru Peeping Tom (1960).

Karlheinz Böhm a Romy Schneiderová (Sissi)

Foto: Profimedia.cz

Hrál také Ludwiga van Beethovena ve filmu The Magnificent Rebel a v sedmdesátých letech spolupracoval s německým režisérem Rainerem Wernerem Fassbinderem na filmech Effi Briestová, Pěstní právo svobody a Cesta matky Küsterové do nebe.

Později jeho filmová kariéra uvadala, ale Böhm se stal politickým aktivistou a filantropem. Založil například organizaci Menschen für Menschen, která pomáhala v Etiopii, a obdržel za to několik ocenění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků