Hlavní obsah
Herečka Zdena Herfortová ztvárnila úctyhodnou řádku divadelních postav. Foto: Václav Šálek

Zdena Herfortová oslavuje a napsala knihu

Celoživotní věrnost brněnským jevištím prokázala herečka Zdena Herfortová, která ve čtvrtek oslaví sedmdesáté narozeniny. Za svou kariéru ztvárnila sto padesát divadelních postav.

Herečka Zdena Herfortová ztvárnila úctyhodnou řádku divadelních postav. Foto: Václav Šálek
Zdena Herfortová oslavuje a napsala knihu

Kromě Julie nikdy neměla vysněné úlohy. „Byla jsem jedna z těch šťastných hereček, že si mě vždycky role našly,“ řekla.

Její domovské Městské divadlo na sobotu 10. října naplánovalo galavečer Vivat Zdena!, spojený se křtem knihy Jízda přes kočičí hlavy. S ohlédnutím za životem i kariérou jí pomohla Věra Staňková. „I když její osobní život mohl být někdy jaksi kopcovitý, vždy se dokázala zvednout, jít dál a ukázat na jevišti to nejlepší,“ uvedla Staňková.

Herfortová zvládá činoherní, operetní i muzikálové role v komediální i vážné poloze. „Oplývá naprostou a mimořádnou jevištní, hereckou, ale i lidskou inteligencí, jež se pojí s laskavostí a profesionalitou,“ řekl šéf Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Herfortová k herecké kariéře směřovala od dětství. Vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění, kde později také učila, a v roce 1968 nastoupila do angažmá v Mahenově činohře tehdejšího Státního divadla Brno. V roce 1992 přešla do brněnského Městského divadla.

Za výkon v roli Alžběty Anglické získala herečka Cenu Thálie za rok 1995.

Hrála ve více než devadesáti televizních inscenacích a také v seriálu Četnické humoresky. Hlas v dabingu propůjčila například Jane Fondové či Claudii Cardinalové.

Budovy obou jejích osudových divadel dělí vzdušnou čarou pár stovek metrů, stejně jako divadelní fakultu a sídla televize a rozhlasu. Nedaleko je i hereččina rodná Mášova ulice.

„V podstatě na pětníku jsem udělala pěknou kariéru,“ řekla Herfortová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků