Hlavní obsah
Švýcarská spisovatelka Corinne Hofmannová s masajskými přáteli. Foto: ČTK

Začíná svátek čtení, Svět knihy 2017

Již 24. ročník Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy 2017 láká všechny milovníky čtení i psaní na Výstaviště v Praze Holešovicích. Od čtvrtka až do nedělního večera je k dispozici 205 stánků 396 vystavovatelů z jedenatřiceti zemí Evropy, Asie a Ameriky. Právo je mediálním partnerem celé akce.

Švýcarská spisovatelka Corinne Hofmannová s masajskými přáteli. Foto: ČTK
Začíná svátek čtení, Svět knihy 2017

„Jde o největší knižní událost u nás, jakýsi vývěsní štít českého knižního trhu,“ charakterizuje akci Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů. „Ze stavu Výstaviště nejsme nadšení, věřím však, že i tak letos pocítíte významný posun směrem k lepšímu a modernějšímu veletrhu.“

Všem zájemcům je k dispozici aplikace pro chytrý telefon i interaktivní mapa stánků, což umožní okamžitou informaci o festivalu. Účastní se ho 617 účinkujících během 468 programů, devatenácti výstav a stejného počtu filmových představení v Letním kině a v pražském Ponrepu.

Mezi hosty vzbudí jistě velkou pozornost švýcarská autorka Corinne Hofmannová, proslulá svým příběhem Bílá Masajka. Nyní přišla představit svou další knihu Dívka se žirafím krkem. V pátek v poledne jí bude patřit Velký sál a od jedné hodiny se bude podepisovat.

Rovněž v pátek, ale od 17.30 hodin se v Památníku ticha na nádraží Bubny v Praze 7 uskuteční pořad s názvem Jak napsat Osvětim?. Vystoupí na něm irský prozaik John Boyne a polsko-izraelský spisovatel Uri Orlev.

Theinerova cena de Bruinemu

V Lapidáriu na pražském Výstavišti se v pátek od 19 hodin sejdou příznivci severské literatury. Akce bude rozdělena na dvě části. V první polovině večera vystoupí Tuomas Kyrö, Riikka Peloová a Frida Nilssonová, ve druhé Alen Mešković, Selma Lonningová Aaro a Marit Reiersgardová.

V neděli v jednu hodinu se na stejném místě představí básník, esejista a prozaik Aleš Šteger, vůdčí postava nové generace slovinských spisovatelů, a Goce Smilevski, který je vycházející hvězdou makedonské literatury. V už tradičním programu Das Buch vystoupí německy píšící autoři Gregor Sander, Olga Florová, Angelika Reiterová či André Kubitschek.

Z množství udělovaných ocenění připomínáme Cenu Jiřího Theinera za šíření a propagaci české literatury v zahraničí. Letos ji převezme nizozemský překladatel a bohemista Edgar de Bruin. Přetlumočil mimo jiné knihy Jáchyma Topola, Markéty Pilátové nebo Tomáše Zmeškala. Nebude chybět anticena Skřipec, udělovaná Obcí překladatelů těm, kteří se zpronevěřili pravidlům profesní etiky.

Autogramiády

Čtvrtek 11. 5.

Václav Žmolík 16.00

Pátek 12. 5.

Karine Tuilová 11.00
John Boyne 12.30
Patrick Declerck 14.00
Gregor Sander 15.00
Jiří Žáček 15.30

Sobota 13. 5.

Martin Hilský 11.00
Břetislav Tureček 12.00
Mariusz Szczygie 12.00
Liba Cunnings 14.00
Michal Viewegh 15.00
Miro Žbirka 17.00

Neděle 14. 5.

Zdenka Procházková 12.00
Miloslav Stingl a Adam Chroust 12.00

Mimořádná pozornost bude věnována audioknihám. Zájem o ně stoupá, podle statistiky Asociace vydavatelů audioknih loni vyšlo 172 novinek, což je o 22 procent více než v roce 2015. V pátek v jednu hodinu proběhne čtvrtý ročník soutěže o nejlepší audioknihu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků