Hlavní obsah
 

Thom Artway vzdává písní Anděl poctu Karlu Krylovi i výročí sametové revoluce

Písničkář Thom Artway oslavuje třicáté výročí sametové revoluce uctěním památky Karla Kryla, jehož osobnost nám i dnes připomíná sílu slova v dobách nesvobody. Natočil písničku Anděl a přidal k ní videoklip, který má na Novinkách.cz premiéru.

 
Thom Artway vzdává písní Anděl poctu Karlu Krylovi i výročí sametové revoluce

„Již dlouho jsem si pohrával s myšlenkou natočit některou z jeho písní. Labyrint jeho textů vždy přitáhne moji pozornost a stále mě napadají nové a nové možné významy jím zvolených slov,“ říká zpěvák. „Proto jsem se nakonec rozhodl vytvořit vlastní verzi písně Anděl, jelikož si v ní může každý najít své poselství, i když je to notoricky známá skladba.“

Karel Kryl představuje pro Thoma Artwaye, stejně jako pro mnoho dalších, hudební ikonu sametové revoluce. Kromě toho si letos připomínáme také 75 let od jeho narození písničkáře a 25 let od smrti.

Píseň Anděl vznikla v polovině šedesátých let a vyšla v roce 1969 na albu Bratříčku, zavírej vrátka. Je to tedy padesát let od jeho vydání. Inspirací k napsání skladby byly Krylovi jeho toulky okolím Teplic, tedy krajinou bývalých Sudet.

Thom Artway při natáčení klipu.

Foto: archiv umělce

Pohraniční oblast symbolizovala v dobách komunismu úplné vykořenění víry a všeho, co s ní souvisí. A právě do těchto míst zamířil i mladý zpěvák v doprovodu kameramana Michala Šindeláře, aby zde natočili černobílý atmosférický videoklip.

Naživo zazní Anděl v podání Thoma Artwaye poprvé 28. října na Koncertu pro Paměť národa a 17. listopadu na Festivalu svobody na pražském Václavském náměstí. V rámci podzimních samostatných koncertů zavítá s celou kapelou 21. listopadu do Brna, kde zahraje s maďarskou zpěvačkou Verou Jonas, 26. listopadu vystoupí v Malostranské besedě v Praze a 28. listopadu v Ostravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků