Hlavní obsah

Státní cenu za literaturu dostane Kundera

Státní cenu za literaturu pro rok 2007 dostane spisovatel Milan Kundera, uvedl zdroj z Obce spisovatelů. Předávání cen, které se uskuteční 25. října, se však autor žijící léta ve Francii nezúčastní.

Státní cenu za literaturu dostane Kundera

Milan Kundera je dnes jednoznačně nejslavnějším žijícím autorem českého původu. Narodil se v roce 1929 v Brně. Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kterou nedokončil, a filmovou fakultu na AMU. Od sedmdesátých let žije ve Francii a nepíše česky.

Kundera začínal v 50. letech básněmi a napsal také divadelní hru Majitelé klíčů, ale jádrem jeho tvorby jsou hlavně povídky a romány. Ke špičce české prózy 20. století se řadí zejména povídky ze 60. let Směšné lásky a slavný román Žert.

V tomto svém nejproslulejším díle Kundera rozpracoval tezi, že naše činy nabývají opačného smyslu, než jaký jim připisujeme. Když student Ludvík v Žertu odešle kolegyni pohled s poznámkou zesměšňující marxismus, netuší, jakou bizarní smršť pohrom na sebe přivolá. Celé dějiny pak autorovi připadají jako jeden velký krutý žert.

Kundera sám napsal také scénář k filmu Žert. Ve snímku si zahráli Josef Somr, Luďek Munzar a Jana Dítětová.

Z pozdějších autorových prací vyniká Život je jinde, Nesnesitelná lehkost bytí, Nesmrtelnost či Pomalost. Ve Francii Kundera vydal také sbírku esejů Zrazené testamenty a Umění románu.

Kundera je znám tím, že nestojí o pozornost veřejnosti a do Česka jezdí jen soukromě. Chce, aby pozornost vzbuzovaly jeho knihy, nikoliv život. Své francouzské texty do češtiny téměř nepřekládá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků