Hlavní obsah

Román Petra Ginze: Návštěva z pravěku

V Cařihradu se scházejí tři muži – Lewis Barker z předměstí Londýna, Francois Dupont z francouzské nížiny provensálské a Gérard Guiness je jeho přítel ze studíi. Ještě s Guinessovým synem Petrem se vydávají do nitra Afriky. Tak začíná románový příběh napsaný Petrem Ginzem ještě předtím, než byl 24. října 1942 transportován do gheta Terezín. Miloval Julese Verna. Inspirován jeho zájmem o technické vynálezy i jeho humanismem se rozhodl napsat vlastní příběh.

Román Petra Ginze: Návštěva z pravěku

Při cestě k Viktoriinu jezeru se totiž v ještě Belgickém Kongu setkají cestovatelé s příšerou Ka – du. Spolu s černošským chlapcem jménem Kola Ažaj – věku podobného jako Petr – se rozhodli ve dvou výpravách zjistit, kdo to ta obávaná stvůra je.

Pozoruhodné je, že Ginz popisuje guvernéra Belgického Konga Winjeho jako „klasického“ rasistu přesvědčeného o božském původu „vyšší rasy“, lidí se světlými vlasy a modrýma očima. A Ažajova sestra Sena se literárního Petra ptá: „Proč někteří běloši vraždí a otročí černochy?“

Návštěva z pravěku je jediný román, který se zachoval celý

Je to pro dětského čtenáře poutavě napsaný příběh mající několikeré kouzlo. Autorem je pražský rodák, jenž byl mj. autorem kresby Měsíční krajina, kterou v raketoplánu Columbia chtěl vynést do vesmíru izraelský astronaut. Návštěva z pravěku je jeden z osmi románů, které napsal během krátkého života – a jediný se zachoval vcelku. Doprovodil ho vlastními barevnými kresbami.

Petrova sestra Chava Pressburgerová, která žije v Izraeli, ho získala právě po zkáze raketoplánu Columbia. Petr ho zanechal v Praze, ještě před cestou do Terezína, odkud pokračoval transportem 28. září 1944 do Osvětimi.

V denících zaznamenal, že poté napsal další „román“: Altajský mudrc. Měl už 260 stran. Zachoval se však jen tento jediný.

 

Petr Ginz: Návštěva z pravěku
Nakladatelství Franze Kafky, 156 stran, 300 Kč

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků