Hlavní obsah
Velký kazatel (John Goodman uprostřed) a jeho synové Foto: HBO

RECENZE: Kokainový kazatel. Sarkastické šlehy a pokrytectví amerických pánbíčkářů

Americké církve, televizní kazatelé a pánbíčkáři jsou zlatou žílou humoru. Už Simpsonovi dokázali kdysi téma skvěle využít. Jiným způsobem na to šel autor a herec Danny McBride v seriálu Ve jménu našeho Pána (The Righteous Gemstones), který uvádí HBO a HBO GO.

Velký kazatel (John Goodman uprostřed) a jeho synové Foto: HBO
RECENZE: Kokainový kazatel. Sarkastické šlehy a pokrytectví amerických pánbíčkářů

Danny McBride, John Goodman, Adam Devine a Edi Pattersonová jsou šťastná a harmonická rodina televizních kazatelů, kteří žijí jen pro Boha, konání dobra a také převracení bližních na pravou víru. Alespoň tak by chtěli, aby to vypadalo. Ve skutečnosti jde o partu chamtivých zvrhlých hajzlíků, kteří ohlupují své jednoduché spoluobčany, žijí si v luxusních sídlech a létají soukromým tryskáčem.

Otec rodiny (Goodman) stvořil nadnárodní „firmu na dobro“, kde zaměstnává všechny své děti a společně mačkají z věřících miliony. Není to skromný kněz, který tráví hodiny na modlitbách, je to herec, scenárista masových show na stadionech a obchodník s lidskou hloupostí.

Děti se ale začínají zlobit, protože otec ovládá všechny peníze a nechce je pustit k „lizu“, přičemž navenek tvrdí, že to není jeho majetek (jistě, je přece církve). Jde samozřejmě o daňový podvod a mohlo by to fungovat navždy, kdyby se jeden ze synů nenechal natočit na večírku s prostitutkou, jak šňupe kokain. Tehdy začne rodinu Gemstonů kdosi vydírat.

Dcera (Edi Pattersonová) je naštvaná, že jí tatínek nebere vážně a nemá přístup k milionům jejich podvodné církve.

Foto: HBO

I když z prvních dvou dílů nelze posoudit celý seriál, je vidět, že McBride rozjel scénář velmi zkušeně. Eskapády vychytralé pánbíčkářské famílie jsou nejen poměrně napínavé, ale hlavně legrační. Rodina se popichuje jedovatými poznámkami a hádá o peníze. Napojení krimi linie na komedii sice není novátorské, ale probíhá přirozeně a samotní kriminálníci přinášejí v dialozích dost humoru, protože to nejsou zrovna géniové.

Nadsázka seriálu sluší. McBride se nebojí gagů, které se blíží až žánru crazy komedie, ale současně příběh dává smysl, vztahy v rodině rozepsal realisticky, děj je logický a v neposlední řadě Goodman, McBride, Devine i Pattersonová také výborně hrají.

Celkové hodnocení: 80%

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků