Hlavní obsah
V epopeji se často konfrontují emoce: oddanost a vychytralost, detail z obrazu Kázání Husovo v kapli Betlémské. Foto: Repro katalog GHMP

Praha do konce roku 2017 rozhodne o umístění Slovanské epopeje

Vedení Prahy chce do konce příštího roku rozhodnout, zda pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy postaví nový dům, nebo ji umístí do objektu, který patří hlavnímu městu. Novinářům to řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

V epopeji se často konfrontují emoce: oddanost a vychytralost, detail z obrazu Kázání Husovo v kapli Betlémské. Foto: Repro katalog GHMP
Praha do konce roku 2017 rozhodne o umístění Slovanské epopeje

Pražští radní také schválili znění memoranda, na základě kterého metropole půjčí epopej do Číny. Výstava v Číně bude následovat po japonském turné a bude od poloviny roku 2017 do poloviny roku 2018. Příbuzný malíře John Mucha s plánovaným turné nesouhlasí a podal kvůli tomu na Prahu žalobu.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek. Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na tamním zámku. Legendární cyklus pláten věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň.

Alfons Mucha rád s malbou experimentoval: na obraze Zavedení slovanské liturgie je mladík v popředí výrazně potemnělý, zatímco postavy v pozadí jsou téměř přesvětlené.

Foto: Repro katalog GHMP

Podle Wolfa jsou dvě možnosti, mezi kterými se město rozhoduje. První možností je najít dům ve vlastnictví hlavního města, kam by byla velká plátna umístěna.

Druhou pak je výstavba nové budovy. „V minulosti vznikl projekt stavby na Výstavišti, který jsem si nechal vyndat z archívu. Projekt vypadá zajímavě, samozřejmě by ale musel projít úpravami,” řekl Wolf. Návrh umístit epopej na Výstaviště se zrodil v roce 2001, návrh stavby, které se přezdívalo krabička od sirek, pak vznikl o čtyři roky později.

V Praze bude legendární Muchovo dílo k vidění do konce letošního roku. Plátna Slovanské epopeje nyní poputují na výstavu do Japonska a následně do čtyř čínských měst. Praha ji chce rovněž poslat do Jižní Koreje a zájem o výstavu podle Wolfa projevila také některá města v USA. Do Prahy se plátna vrátí na konci roku 2018, případně v prvním pololetí 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků