Hlavní obsah

Poslanci podpořili senátní změny v digitalizaci

Sněmovna v úterý opět schválila novelu mediálního zákona, která má stanovit pravidla digitalizace a podpořit tak rozjezd digitálního vysílání v České republice. Poslanci ji podpořili i s pozměňovacími návrhy Senátu. Znamená to mimo jiné, že televize Prima bude muset asi i po přechodu na digitální vysílání regionálním televizím poskytovat část vysílacího času.

Poslanci podpořili senátní změny v digitalizaci

Poslanci v únoru dali do novely ustanovení, které by v digitální éře Primu této povinnosti zbavilo. Senát se ale postavil proti a dolní komora mu v novém hlasování dala za pravdu. Předlohu, kterou podpořilo 122 ze 171 přítomných, nyní posoudí prezident.

Česká republika je stejně jako další země před nástupem digitálního televizního vysílání. Postupným vypínáním současných analogových vysílačů a přechodem na digitální má vzniknout až 24 a možná i více volně přístupných celoplošných, regionálních či tématických programů. Nyní lidé bezplatně přijímají prostřednictvím pozemních vysílačů pouze čtyři celoplošné programy - ČT1, ČT2, Novu, Primu.

Novela mimo jiné upravuje přechod současných analogových licencí na licence digitální. Je v ní například i ustanovení, které televizím Nova a Prima zaručí, že za určitých podmínek dostanou každá dva celoplošné programy. Obě by tak měly získat jakýsi bonus za to, že se vzdají nynějších analogových kmitočtů. ČT již prostor pro digitální vysílání zaručuje jiný zákon.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nezávisle na parlamentním projednávání novely udělila počátkem dubna prvních šest digitálních TV licencí, které získali například Fero Fenič se svou Febio TV, hudební stanice Očko či zpravodajská stanice Z1, která bude sestrou slovenského kanálu TA3.

Další licence budou následovat zřejmě do příštího roku. Digitalizace má divákům kromě kvalitnějšího obrazu a zvuku nabídnout řadu doplňkových služeb - možnost sázet, posílat maily, nakupovat prostřednictvím obrazovky a vybírat si při sportovním přenosu pohled určité kamery. Lidé si ale budou muset pořídit takzvaný set-top box, jehož ceny nyní začínají pod hranicí 2000 korun. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků