Hlavní obsah
Věra Čáslavská Foto: Petr Horník, Právo

Porotu Febiofestu povede Věra Čáslavská

Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice Věra Čáslavská bude letos čestnou předsedkyní třiatřicetičlenné laické poroty, která bude hodnotit hlavní soutěž jubilejního 20. ročníku Febiofestu. Ten začne již ve čtvrtek večer v Praze.

Věra Čáslavská Foto: Petr Horník, Právo
Porotu Febiofestu povede Věra Čáslavská

Na včerejší tiskové konferenci to oznámil prezident festivalu Fero Fenič spolu s informací, že cenu Kristián převezme při zahájení italský herec Giancarlo Giannini, který se objevuje i v hollywoodských snímcích. Naposledy se do diváckého povědomí zapsal rolí Reného Mathise v bondovkách Casino Royale a Quantum of Solace.

Mezi čtyřiceti zahraničními hosty bude k nejvýznamnějším patřit americká herečka Geraldine Chaplinová, britský producent a „otec“ Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas, stvořitel filmových Beatles Richard Lester či polský herec, režisér, scenárista a pedagog Jerzy Stuhr.

Ti všichni dostanou také Kristiána za přínos světové kinematografii. Festival ve svém jubilejním ročníku zakládá vedle soutěže Nová Evropa, v níž se střetávají první a druhé snímky evropských režisérů, další soutěž, nazvanou Tři oříšky pro Popelku. V té diváci uvidí „filmové novely“ od třiceti do šedesáti minut délky.

„Není snadné tyto filmy vůbec ve světě najít. Leckdy to byla skoro až detektivní práce, ale věřím, že od příštího ročníku už budou jejich tvůrci vědět, kam se s nabídkou svého díla obrátit,“ řekl Právu programový ředitel festivalu Štefan Uhrík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků