Hlavní obsah
Karel IV. do Vratislavi často zajížděl. Foto: Dorian Hanuš, Právo

Polská Vratislav měla dům českých králů

Dnešní polská Vratislav byla považována za druhé nejvýznamnější město Českého království a sám „otec vlasti“ Karel IV. sem zavítal čtrnáctkrát. Při příjezdu panovníci sídlili v původním knížecím hradě na levém břehu Odry. Významný polský badatel Romuald Kaczmarek však zjistil, že na hlavním náměstí si čeští králové zřídili svůj vlastní městský palác.

Karel IV. do Vratislavi často zajížděl. Foto: Dorian Hanuš, Právo
Polská Vratislav měla dům českých králů

Sídlo vzniklo někdy v třetí čtvrtině 14. století, mělo funkci rezidence i správního centra a stálo přímo proti městské radnici.

Dům byl sice stržen na začátku 20. století, ale zachovala se část sochařské a dekorativní výzdoby. Mezi nimi i vyobrazení krále a královny, kteří kdysi vyhlíželi na náměstí z oken paláce. Podle Kaczmarka jde pravděpodobně o podobiznu mladého krále Václava IV., syna Karla IV., a jeho manželky královny Johany Bavorské. Sochy vznikly někdy v letech 1375–1385 a představují oba jako elegantní manželský pár, oblečený podle nejnovější módy.

Městský palác byl podle Kaczmarka luxusním sídlem, které splňovalo veškeré nároky Lucemburků a konkurovalo podobným domům, jež měli čeští králové v Praze a Brně.

Polský badatel objevy publikoval ve sborníku Rezidence a správní sídla v zemích České koruny ve 14.–17. století, který připravila Lenka Bobková a Jana Konvičná a vydala ho Karlova univerzita v nakladatelství Togga.

Zájemce se tu dočte řadu zajímavých faktů i o dalších méně známých rezidencích českých panovníků a jejich správců na území Čech, Moravy, Slezska a Horní a Dolní Lužice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků