Hlavní obsah
Muzikál Rent Foto: Jef Kratochvil

Muzikál Rent uvidí po Slovinsku také Brno

Výrazný rukopis brněnské muzikálové školy nese nově nastudované představení muzikálu Rent, se kterým zahajovalo novou poprázdninovou část sezóny divadlo ve slovinském městě Lublaň.

Muzikál Rent Foto: Jef Kratochvil
Muzikál Rent uvidí po Slovinsku také Brno

Slovinci, kteří muzikálovou scénu staví teprve několik let, totiž opakovaně požádali o spolupráci brněnského režiséra (i ředitele) Městského divadla Stanislava Mošu. Ten si přivzal i další kolegy, kostýmní výtvarnici Andreu Kučerovou a scénografa Christopha Weyerse, který je sice skutečně doma v Berlíně, ovšem dlouholetá spolupráce s brněnskou scénou pro něj znamená, že druhý domov má bez nadsázky v městě nad Svratkou. Publikem někdy problematicky vnímaný muzikál z prostředí homosexuálů a lesbiček uvidí diváci i v Brně.

„Je to již pátá inscenace, kterou jsme pro Lublaň pomohli vytvořit. První byl muzikál Kabaret, který získal čtyři slovinské divadelní ceny, následoval Šumař na střeše, po něm Sugar!, pak to byly Čarodějky z Eastwicku a nyní Rent, který jsme nakonec společně vybrali z asi desíti původně zvažovaných titulů,“ řekl Právu režisér, který má však ke Slovinsku mnohem hlubší vztah a dokonce má slovinské čestné občanství.

Jak vysvětlil, brněnské divadlo spolupracovalo se slovinskými kolegy už v době před tzv. desetidenní válkou, tedy před osamostatněním Slovinska na někdejší Jugoslávii. Když se Slovinci osamostatnili, přepokládali, že jejich zemi uzná mimo jiných blízké Československo. „Tehdejší mlčení ČSR mě vedlo k tomu, že jsem napsal otevřený dopis panu prezidentovi Václavu Havlovi i ministru zahraničních věcí, který pak přetiskly veškeré slovinské noviny a tím se moje přátelství se zemí, která má k naší kultuře velmi blízko, ještě prohloubilo,“ vysvětlil Moša.

Z muzikálu Rent

Foto: Jef Kratochvil

Jak dodal, výběr někdy kontroverzně přijímaného muzikál Rent ovlivnil fakt, že získal jako jediný z muzikálů v historii Pulitzerovu cenu za nejlepší drama a má báječnou hudbu. „Když jsem jej však viděl poprvé, tak jsem si říkal, že to snad není ani představení pro naše divadlo. Šlo tak hluboce pod kůži, že jsem se s námětem nebyl schopen úplně srovnat. Ovšem jak se říká, že kdo se nevyvíjí, ten je mrtvý, tak i já jsem změnil názor a získal jiný vztah k této látce a při práci v Lublani jsem si řekl, že se pokusím podívat se na strukturu inscenace pečlivou analytickou prací. A musím přiznat, že jsem se nakonec do tohoto muzikálu zamiloval. Nejen pro jeho příběh a hudbu, ale i pro obrovské filosofické zázemí, ze kterého autor čerpal a které mě je velmi blízké,“ uvedl režisér.

Tomu se podle názorů herců a slovinského publika podařilo vyzdvihnout především hloubku vztahu bez ohledu na to, mezi jakým pohlavím tento vztah vládne.

„Viděl jsem tři různé inscenace Rentu, před tím, než jsem ho sám režíroval, a s různými typy lidských vztahů ovlivněných homosexualitou, či vztahů například mezi lesbičkami se v nich pracovalo jako s nějakou atrakcí. To však považuji za poněkud scestné, protože autor podle mého názoru naprosto geniálně uchopil vztah mezi mužem a ženou, mužem a mužem či ženou a ženou především jako akt lásky stejně jako to bylo v předloze Rentu, Pucciniho opeře La bohéme. Tedy že z žádného takového vztahu se nemá dělat ani událost, ani aféra či atrakce. Jde vždycky o hloubku samotného aktu lásky, které je člověk schopen, ať už je adresátem kdokoli,“ míní režisér.

Jak se mu záměr v novém zpracování podařil, budou moci zhodnotit i čeští diváci v květnu příštího roku na festivalu Divadelní svět, na kterém bude Lublaň s Rentem hostovat, nebo i v příští divadelní sezóně, kdy se muzikál objeví i v brněnském provedení na scéně MdB.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků